The Times: Putin dev bir saldırıya hazırlanıyor

İngiliz gazetesi, tek uçak gemisini Suriye kıyılarına yollayan Rusyanın muhaliflerin kontrol ettiği Halepin doğusunu vuracağını manşetten duyurdu. İstihbarat birimlerine dayandırılan habere göre, Moskova Amerikan seçimleri öncesi ortaya çıkan yönetim boşluğundan yararlanmak istiyor.

İngiliz The Times gazetesi, bugün okuyucularının karşısına Putin, Halepe dev bir saldırı hazırlığında manşetiyle çıktı.

Savunma editörü Deborah Haynes imzalı özel haberde saldırı hazırlığına ilişkin detaylara yer veren gazete, Moskovanın Amerikan seçimleri öncesi oluşan yönetim boşluğundan yararlanmak ve Suriyedeki pozisyonunu güçlendirmek için adım atacağnı yazdı.

Haberini Batılı istihbarat birimlerine dayandıran The Timese göre, Rusya, muhaliflerin kontrolündeki doğu Halepe geniş ölçekli bir saldırı gerçekleştirecek.

Haberdeki en dikkat çeken vurgu, Rusyanın tek uçak gemisi Amiral Kuznetsovun kısa süre sonra Suriye kıyılarına ulaşacak olması. Ekim ayı içerisinde Kuzey Denizinden yola çıkan Amiral Kuznetsovun başını çektiği Rus filosu, halen Akdenizde seyir halinde.

Moskovanın tatbikat için Doğu Akdenize gönderildiğini ilan ettiği filoda nükleer füze gemisi Pyotr Vekiliy, denizaltısavar gemiler Severmorsk ve Vice-Admiral Kulakov bulunuyor. Uçak gemisi SU-33 bombardıman uçakları ile KA-27 helikopterleri taşıyor.

ÜÇ RUS DENİZALTISI AKDENİZE GEÇTİ

Gazetenin Pazar günkü sayısında da üç Rus denizaltısının Akdenizdeki Rus donanmasına katıldığı yer almıştı. Denizaltıların ikisi nükleer denizaltı projesi 971 Şuka-B ve diğeri ise dizel-elektrik projesi 877 Paltus Geçen hafta İngiliz donanması gemilerin Akdenize geçerken tespit etti. Gazetenin kaynaklarına göre denizaltılar Suriyedeki hedefleri vurmak için füzeler Kalibr ile donatılmış durumda.

RUSLAR GELİYOR BAŞLIĞI ATILMIŞTI

302 metre boyu ve 2 bin mürettebatı bulunan dev savaş gemisi Amiral Kuznetsovun başını çektiği filo, İngiltere ve Fransa arasından geçerken gerilim yükselmişti. Gemideki uçakların havalandığı fotoğrafları paylaşan İngiliz basını Ruslar geliyor başlığını atmıştı. Yayımlanan fotoğraflarda helikopterlerin bölgedeki NATO gemilerinin çok yakınında uçtuğu görülmüştü.

Suriyede Beşar Esadın başında bulunduğu Şam rejiminin en önemli koruyucusu Rusya, son dönemde iç savaş ülkesine tamamen yerleşmeye karar verdi. Akdeniz kıyısındaki Tartusa kalıcı üs kuran Moskova yönetimi, ayrıca S-300 füze savunma sistemi yerleştirdi. Son bir ay içerisinde nükleer füzelerle yüklü birçok Rus savaş gemisi İstanbul Boğazını geçerek Suriyeye gitti.

Güncellenme Tarihi: 31 Ekim 2016 — 14:00

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet YüreğininSesi Arkadaşlık Sitesi