Ana Sayfa Genel Haberler Timuçin Esen kimdir? Timuçin Esen kaç yaşında?

Timuçin Esen kimdir? Timuçin Esen kaç yaşında?

1
0

Timuçin Esen kimdir? sorusu SHOW TVde yeni başlayacak olan dizi sonrasında arttı. Yeni dizi olan Gülperide başrolü canlandıracak olan Timuçin Esen, Nurgül Yeşilçay ile ekrana gelecek. İşte Timuçin Esen hakkında merak edilen bilgiler..

Timuçin Esen hangi dizilerde oynadı? Timuçin Esen kaç yaşında? soruları merakla araştırılıyor. Gülperi adlı dizide boy gösterecek olan Timuçin Esen kimdir sorusunun yanıtı haberimizde.

TİMUÇİN ESEN KİMDİR?

Mahmut Timuçin Esen (d. 14 Ağustos 1973, Adana), Türk müzisyen, sinema ve tiyatro oyuncusudur.

Biyografi

Ankara Ted Koleji Mezunudur. Aslen Niğdelidir. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümüne geçer. İtalya ve ABDde de tiyatro eğitimi almıştır. Los Angelestaki California Insitute of the Arts Üniversitesinde 7 yıl sinema – yönetmenlik üzerine master yapmıştır. Ayrıca ABDdeki ünlü oyuncu koçu Larry Mossun öğrencilerinden biridir.

Öğrencilik yıllarında Çıkmaz Sokak adında orta metrajlı bir film çekmiştir. Bu filmde Engin Günaydın ve Olgun Şimşek rol almıştır. Konusu varoşlarda geçen, değişik anlatımı olan filmin bir kısmı digital çekimle yapılmış, belgesel ağırlıklı bir filmdir. Türkiyeye döndükten sonra, Gurbet Kadını dizisinde Hakkı Ağa rolüyle gönüllerde taht kuran oyuncu, dizi sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şenle beraber Gönül Yarası adlı sinema filminde rol almıştır. Bu filmde; gözü kara, aşkı için dünyayı yakacak bir adam olan Halil karakterini canlandıran Esen, canlandırdığı bu karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde ve SİYAD(Sinema Yazarları Derneği)da? En iyi Yardımcı Erkek oyuncu ödülünü almıştır.

Sonrasında yonetmenliğini Uğur Yücelin yaptigi Yazı Tura adlı filmde asker rolünü canlandırmıştır. Hırsız Polis adlı dizide; ideallerinin peşinden giden, adaleti gerçekleştirmek için çalışan, kendini tümüyle işine adayan, ama Mavi bir aşkla karşılaşan Çınar rolüyle izleyicilerin beğenisini toplamistir.Timuçin Esen bu rolüyle birçok ödül almıştır. 2006-2008 yılları arasında Melih Cevdet Andayin eseri olan Mikadonun Çöpleri isimli tiyatro oyununda rol almıştır. Sanatçı Tolga Örnekin yönetmenliğini yaptığı Labirent filminde Meltem Cumbulla tekrar kamera karşısına geçmiştir. Bu filmde Esen, Fikret adındaki bir istihbaratçıyı canlandırmıştır. Sanatçı bu rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülünü almıştır. Aynı zamanda bu rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir.

Ayrıca sanatçının 18.02.2011 tarihinde çıkardığı Mayhoş adında bir albümü vardır.

Galip Derviş isimli dizinin jenerik müziğini seslendirmektedir.

2014-2015 yıllarında Gönül İşleri dizisinde Yılmaz Durmaz (Deli Yılmaz) karakterine hayat vermiştir. Dört büyük külüpte ve eski bir Anadolu takımında top koşturduktan sonra jübile yapıp aile hayatına karışan, deli dolu hareketleri olan, ailenin tüm üyelerini canı gibi seven bir karakteri canlandırmıştır.

2016-2017 yılları arasında başrolde oynadığı Bodrum Masalı dizisindeki Faryalı karakteri ile bir kez daha büyük beğeni toplamıştır.

Filmler

Müslüm 2018
Martıların Efendisi 2017
Senin Hikayen 2013
Kumun Tadı 2012
Labirent 2011
Gönül Yarası 2005
Yazı Tura 2003
Deliyle Geçen Gece 2003

Diziler

Gülperi 2018- (Avukat Kadir Aydın)
Bodrum Masalı 2016-2017 (Faryalı)
Gönül İşleri 2014-2015
Vicdan Aralık 2013-Ocak 2014
Hırsız Polis 2005-2007
Gurbet Kadını 2003-2005

Tiyatro Oyunları

Mikadonun Çöpleri 2006-2008

Aldığı Ödüller

17.Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri Ayhan Işık Özel Ödülü 2012,Labirent
Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu(Aday) 2012,Labirent
11.Afife Jale Tiyatro Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu(Aday) 2007,Mikadonun Çöpleri
44.Antalya Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası
Siyad En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası
33. Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu 2005,Hırsız Polis
Magazin Gazetecileri Derneği(MGD)13. Altın Objektif Ödülleri Yılın En İyi Sinema Oyuncusu Gönül Yarası
Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği(RTGD)28.Radyo-Tv Oskarları Erkek Tv Yıldızı ödülü Hırsız Polis
Beşiktaş Lions Kulübü En Başarılı Erkek Tiyatro Sanatçısı ödülü Mikadonun Çöpleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz