Genel Haberler

Trabzonda EYOF Heyecanı Başladı

Türkiyenin olimpiyat düzeyindeki ilk spor organizasyonu olacak EYOF 2011in resmi açılışı, Trabzonda başladı.

Türkiyenin olimpiyat düzeyindeki ilk spor organizasyonu olacak EYOF 2011in resmi açılışı, Trabzonda başladı. EYOF sayesinde Cumhuriyet tarihinde olimpiyat bayrağı ilk olarak Trabzonda dalgalanıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışına katılmak üzere Trabzon’a geldiği 11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları (EYOF) için Hüseyin Avni Aker Stadyumunda heyecanlı dakikalar başladı. 24-30 Temmuz arasında gerçekleştirilecek oyunlarda, 49 ülkeden 2 bin 500 sporcu yarışacak.

Başbakan Erdoğan ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, çok sayıda protokol üyesi statta yerini alacak.

Organizasyon kapsamında sporcular, antrenör ve yöneticilerin yanı sıra sporcuların aileleriyle birlikte 10 bin civarında yabancı konuğun Trabzona geldiği kaydedildi.

Oyun boyunca yapılacak müsabakalarda atletizm, basketbol, voleybol, hentbol, tenis, judo, bisiklet, jimnastik ve yüzme branşlarında genç sporcular madalya mücadelesi verecek. Bir hafta sürecek spor şöleninin yanı sıra şehirde çok sayıda sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetler de gerçekleştirilecek.

İlki 1991de başlayan ve 11.si Trabzon’da gerçekleştirilecek olan Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunlarının tarihinde, 317 madalya alan Rusya en çok madalya kazanan ülke sıralamasında zirvede yer alıyor. Türkiye ise 33 madalya ile 25. sırada yer alırken, 1 madalya ile Arnavutluk son sırada bulunuyor.

CİHAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu