Trt 1’in Yeni Dizisi Filinta

TRT 1′in yeni dizisi Filinta konusu, oyuncuları ve fragmanı Onur Tuna ve Damla Aslanalp, çok yakında TRT1’de başlayacak “Filinta Mustafa” dizisinde buluştu. İstanbul’un yakışıklı zabiti Filinta Mustafa ile can düşmanının kızı Lara Zaharyas arasında doğan imkansız aşkı konu alan dizinin yönetmen koltuğunda Kudret Sabancı oturuyor.

Yakında TRT-1 ekranlarında yayınlanacak olan ES Film ve MAYA Film’in yapımcılığını,Kudret SABANCI‘nın yönetmenliğini yaptığı ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bulunan ‘Lost, Revenge, Prison Break ve Fringe’gibi önemli dizilerin dünyaca ünlü yönetmeni Bobby Roth’un danışmanlığnı yaptığı; son dönemin en iddialı dizisi, FİLİNTA – BİR OSMANLI POLİSİYESİ’ne dair ilk görüntüler yayınlandı.

Senaryosunu Altuğ Küçük’ün yazdığı dizide; Serhat Tutumluer, (Boris Zaharyas),Mehmet Özgür(Kadı Gıyaseddin Hatemi),Onur Tuna (Filinta Mustafa),Naz Elmas(Azize),Damla Aslanalp(Lara Zaharyas),Hakan Yufkacıgil (Sansar Cemil),Kayra Şenocak (Hasan), Yosi Mizrahi(Esad Paşa),Kamil Güler(Foto Abdullah) Reshad Strik(Zülfü),Kemal Zeydan(Zeyrek), Serhan Ernak (Çeyrek), Ceren Yılmaz (Hatice),Feyza Işık (Gülbahar)gibi önemli isimler rol alıyor.

HİKAYE

Filinta, tarihin fısıltılarını duyan, tarihe ve adalete duyarlı insanların projesi.

Televizyon tarihinin ilk Osmanlı Polisiyesi olan Filinta, adalet, dostluk, kardeşlik kavramlarını ortaya koyan bir dizi. İlim irfan sahibi Kadılar, adaletin kılıcını 600 yıl Devlet-i Aliyye-i Osmaniye’de taşımış, dünyanın en büyük imparatorluklarından olan Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca dirliğini sağlamış, toplumda huzuru ihtisas etmişlerdir. Filinta işte bu nedenle, Osmanlı’nın temel gücü olan hukuka bir saygı duruşudur.

Hikaye Galata Kadısı Gıyasettin Hatemi ve onun yetiştirdiği Galata Amiri Filinta Mustafa ekseninde geçmektedir. Mustafa oldukça zeki, maharetli, yakışıklı bir gençtir. Kendisi gibi öksüz ve yetim olan en yakın arkadaşı Ali ile birlikte zaptiye olarak görev yapmaktadır. Kadı Gıyasettin ise, Simavnalı Bedrettin’in soyundan gelen bir aileye mensup, küçük yaşlardan itibaren Şam, Buhara, Kahire ve Konya’da eğitim görmüş bir kadıdır. Kalender ve soğukkanlı bir yapısı vardır. Damıtılmış bilgeliğini her sahnede bize gösterir. Ayrıca sarayda şehzadelere eğitim vermiştir. Sultan ile hoca- öğrenci ilişkisi vardır. Hikayemiz, Mustafa ve Ali’ye kurulan bir komplo ile başlar.

FİLİNTA DİZİNE YENİ OYUNCU

Trt 1 ekranlarında izleyicisiyle buluşmak için gün sayan ve başrollerini Onur Tuna, Serhat Tutumluer, Naz Elmas ve Kamil Güler gibi isimlerin paylaştığı dizi olan Filinta’ya yeni bir oyuncu katıldı.

Buna göre son olarak Aynalı Tahir, Parmaklıklar Ardında ve Pulsar gibi dizilerle adından söz ettiren Kayra Şenocak dizinin kadrosuna katılan isim oldu. Filinta çok yakında Trt 1 ekranlarında olacak.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir