TRT’deki Kızılelma dizisine Aleviler’den tepki

Osman Sınavın MİTi konu alan Kızılelma dizisine İngilteredeki Alevilerden tepki geldi. İngiltere Alevi Kültür Merkezi Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, diziyi, değerleri yozlaştırmak ve ırkçı bir anlayışa sahip olmakla suçladı.

TRTdeki Kızılelma dizisine Alevilerden tepki LONDRA – İngiltere Alevi Kültür Merkezi Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Ülken için yaşa, aşkın için öl sloganıyla fragmanı dönen yeni TRT dizisinin, Aleviliğe saldırının kültürel boyutlarıyla birlikte Türkiye de en üst düzeyde devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu savundu.

İsrafil Erbil yaptığı açıklamada şöyle dedi: Türk devlet televizyonlarındaki dizi filmler, Aleviliği devletin ve hükümetin kirli oyunlarına alet etmeye devam ediyor.

Kurtlar Vvadisi, Kızılelma gibi dizilerde izlenen senaryolarda Alevilerin, derin devlet figuranları gibi gösterilmesi Alevi gençlerini, Aleviliği ve Alevi değerlerini itibarsızlaştırmaktadır. TVlerde yayınlanan bu dizilerin, Türkiyede devletin Aleviler üzerinde oynadığı oyunların bir başka boyutunun olduğunu savunan Erbil şunları söyledi:

Türk Devletinin tüm azınlıklar ve halklarla sözde barış sürecine girdiği ama Alevilerin hiçbir hakkını vermediği bu dönemde Alevileri kendi içinde parçalamak yozlaştırmak üzere çalışmalar yürütmektedir. Alevilere de “birleşin de gelin öyle hak isteyin” demektedir. Bu tür dizilerin üstelik devletin kanalı olan TRT 1de yayınlanacak olması Devletin Aleviler üzerinde asimilasyon politikasının devam ettiğini gösteriyor. Aleviler kendi köklerinden edindikleri bilgi ve marifetle ayakta kaldı ve örgütlendi. Bugüne kadar var olan devlet Alevileri yok etmek için bilinen tüm yolları denemiştir. Tüm bunlardan başarılı olamayan devlet bugün Alevilerin insani değerlerini kullanarak devletin kirli teşkilatlarını aklamaya çalışmaktadır.

Cemevi Başkanı İsrafil Erbil, Aleviliği, ırkçılık milliyetçilik ulusalcılık ayrımcılık gibi kavramlarla yanyana getirilemeyeceğini, bunu getirmek isteyenlerin amacına ulaşamayacağını söyledi.

Add your comment

Your email address will not be published.