Tuba Büyüküstün kimdir?

Tuba Büyüküstün kimdir? Çemberimde Gül Oya ve Ihlamurlar Altında gibi reyting rekorları kıran dizilerde rol almış güzel oyuncu Tuba Büyüküstün, 15 Temmuz akşamı meydana gelen darbe girişimi sonrası ilk kez konuştu. Sessizliğini bir süre koruyan güzel oyuncu, eleştiri oklarına maruz kalınca duruma bir açıklama getirdi. Sosyal medya hesabı üzerinden bir yazı paylaşan başarılı oyuncu Tuba Büyüküstün bakın neler dedi? Peki Tuba Büyüküstün kimdir? İşte detaylar.

Ekranların sevilen yüzü Tuba Büyüküstün, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi için tepkisini sosyal medya üzerinden dile getirdi. Açıklamasını uzun bir yazıyla İnstagram hesabı üzerinden dile getiren oyuncu bakın neler söyledi. Peki Tuba Büyüküstün kimdir? İşte detaylar…

Büyüküstün yazısında, Niye mi hiçbir şey yazmadım, yorum yapmadım; içim o kadar acıyor ki, o kadar anlamıyorum ki, ne yazsam o kadar eksik kalacak ki.. Bugün dua ettim hepimiz için, yüce Allah insanı affettsin. dedi. İşte Tuba Büyüküstünün o açıklamasının tamamı:

TUBA BÜYÜKÜSTÜN KİMDİR?

Tuba Büyüküstün (d. 5 Temmuz, 1982 İstanbul), Türk dizi ve sinema oyuncusudur.
Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982 yılında İstanbulda doğdu. İstanbul Özel Doğuş Okullarından ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünden mezun oldu. Üniversitede okurken reklam filmlerinde rol aldı. Üniversiteyi bitirdikten sonra yönetmen Tomris Giritlioğlu sayesinde oyunculuğa başladı.

2003 yılında Aydın Bulut’un yönettiği ve Kanal Dde yayınlanan Sultan Makamı adlı dizinin son 4 bölümünde oynarak, dizi oyunculuğuna başladı. 2004 yılında Çağan Irmak’ın yönettiği ve Kanal Dde yayınlanan Çemberimde Gül Oya adlı dizide Zarife karakterini canlandırarak adından söz ettirdi. Yine aynı yıl Cemal Şan’ın yönettiği Gülizar adlı televizyon filminde Gülizar karakterini canlandıran Büyüküstün, bu rolüyle Sırbistan-Karadağ Cumhuriyeti Uluslararası TV Festival Barda En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı. 2005 yılında Aydın Bulutun yönettiği ve Kanal Dde yayınlanan Ihlamurlar Altında adlı dizide Bülent İnal ve Sinan Tuzcu ile başrolü paylaşarak, büyük bir çıkış yaptı. Aynı yıl Babam ve Oğlum adlı sinema filminde Aysun karakterini canlandırarak bir kez daha Çağan Irmakla çalıştı ve sinemaya adım attı. 2006 yılında Ömer Faruk Sorakın yönettiği Sınav adlı sinema filminde oynayan Büyüküstün, bu filmde ünlü oyuncu Jean-Claude Van Damme ile çalışma fırsatı yakaladı. 2007 yılında Antakyada çekilen, Cevdet Mercanın yönettiği ve Kanal Dde yayınlanan Asi adlı dizide Murat Yıldırım ve Çetin Tekindorla başrolü paylaştı. Aynı yıllarda Çemberimde Gül Oya, Ihlamurlar Altında, Asi gibi dizilerinin Arap televizyonlarında gösterilmesiyle birlikte, Ortadoğuda büyük bir üne kavuştu ve Türk dizilerinin yurt dışına ihracında önemli bir rol oynadı. Başrolünü oynadığı Asi dizisi 67 ülkedeki izlenme oranlarıyla, 51. Monte-Carlo Televizyon Festivalinde En İyi Pembe Dizi kategorisinde aday gösterildi. 2010 yılında Yusuf Kurçenlinin yönettiği Yüreğine Sor filmiyle sinemada ilk başrolünü oynadı. Daha sonra atv’de yayınlanan Gönülçelen adlı dizide, Cansel Elçinle birlikte başrolü paylaştı. 2013 yılının ilk günlerinde, Star TVde yayınlanmaya başlayan 20 Dakika adlı dizide İlker Aksum ile birlikte başrolü paylaşarak, 1,5 yıl ara verdiği ekranlara geri döndü. 20 Dakika dizisindeki rolüyle 42. Uluslararası Emmy Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu kategorisine aday gösterilerek, Emmye aday olabilen ilk Türk oyuncu ünvanını aldı. 2014 yılında UNICEF Türkiyenin iyi niyet elçisi seçilen Büyüküstün, yine 2014 yılının Mart ayında başlayan ve atvde yayınlanan Kara Para Aşk dizisinde Engin Akyürek ile birlikte başrolü paylaştı. Kara Para Aşk dizisindeki rolüyle İhracatın Yıldızları ödülünü alırken, yine bu rolü ve yardımseverliği nedeniyle 14. Uluslararası Giuseppe Sciacca Ödüllerinde En İyi Kadın Oyuncu seçildi. 2015 yılının son aylarında sinemaya ağırlık veren Büyüküstün, biri kısa film olmak üzere Orman, Rüzgarın Hatıraları ve Dar Elbise filmlerinde rol aldı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir