Türk araçları para vermeden geçemiyor

Avrupa ülkelerine ihracat ürünü taşıyan TIR sürücüleri, Türkiye’den çıktıktan sonra tüm ülkelerde gümrükten geçerken rüşvet vermek zorunda kaldıklarını iddia etti. Özellikle Türk araçlarından rüşvet almayan gümrük olmadığını savunan sürücüler, taşıdıkları yükün önemine göre de gümrük, polis ve kara yolları memurlarının 20 Euro’dan başlayan tarifelerde rüşvet istediğini söyledi.

(DHA)

Sınır kapılarındaki kuyruk çileleriyle gündeme gelen TIR sürücüleri, yabancı ülke gümrüklerinde yaşadıkları rüşvet sıkıntılarını da dile getirdi. Avrupa ülkelerine ihracat yükü taşıyan ve geçiş için Kapıkule Sınır Kapısını kullanan sürücüler, Türk gümrüğünden geçtikten sonra her sınır kapısında hem sırada beklediklerini, hem de rüşvet vermek zorunda kaldıklarını anlattı. Yükün önemine ve ülkesine göre rüşvet tarifesi belirlendiğini kaydeden TIR sürücüsü Mustafa Erikli, Romanyadaki bir polis memurunun 300 Euro olan maaşından örnek vererek her türlü bahaneyle çorba parası adı altında para istendiğini öne sürdü.

TEKSTİLİN TARİFESİ 20 EURO

Her türlü operasyona rağmen yabancı gümrük kapılarında rüşvet olaylarının devam ettiğini belirten TIR sürücüsü Erikli, Gittiğimiz ülkeler arasında Türk arabasından rüşvet almadım diyen yoktur. Ya adam direk bize gelip, rüşvetin adı çorbadır, çorba parası istiyor. Vermezseniz, zulüm eziyet var. Verirseniz paranız gidiyor. Bunu hiç bir firma kabul etmiyor. Had safhadayız. Operasyonlara rağmen rüşvet sistemi devam ediyor. Bunu kaldırmaları imkanı yok. Türkiyeyi geçtikten sonraki bütün kapılarda alıyorlar. Yükün değerine göre örneğin tekstil yükü olduğu zaman yüzde 100 rüşvet vardır. Özellikle Fransa yükünde, hele bir de tekstilse örnek olarak 20 Eurodan başlıyor, standart rüşveti 20 Eurodur. Üstüne de çıkabiliyor, artık senden ne koparırsa talep ediyorlar dedi.

RÜŞVETLE ARABA ALMIŞ, YAKIT PARASI İSTİYOR

Doğu ülkelerinin yanı sıra Avrupada bile özellikle Türk TIR sürücülerinden her türlü bahaneyle rüşvet alındığını anlatan Mustafa Erikli, topladığı rüşvetle araba aldığını söyleyen bir görevlinin yakıt parası için de para talep ettiğini iddia ederek , Rüşvetin olmadığı bir ülkede yok, Avrupa ya da doğu ülkeleri. Özellikle Avrupa ülkeleri dediğimiz ülkeler bitti. Bir özelliği kalmadı. Çünkü Türk arabası gelecek. Biz ondan para alacağız. Bazen de Avrupadaki görevlilerin dediği şudur: Oradaki taksiyi görüyor musun? Bunu siz aldınız bana diyor. O aracı gösteriyor bana, parasını da bizim Türk araçlarından aldığı rüşvetle aldığını söylüyor. Yakıtı yok diyerek rüşvet istiyor. Bütün TIR sürücülerine sorun hepsi bilir. İmkanı yok kaldıramıyorlar. Türk arabası geçmeyi bırakırsa rüşvet bitecek. bugün Romanyada bir polisin maaşı 300 Eurodur. Çok büyük maaş değil, Türkiyedeki maaşa göre. Adam biz oraya geldiğimiz zaman 2-3-5 euro ne kopabilirse bizden ne bahane buldu, ne zorluk çıkarıyor. Maaşının üzerine çıkmaya çalışıyor, artık Avrupa ülkeleri yok bitti dedi.

PARA VERMEDEN GEÇEMİYORUZ

Rüşvet alındığını öne süren diğer TIR sürücüsü HASAN Yılmaz, 30 yıldır yurt dışına ihracat yükü taşıdığını belirterek, yabancı ülkelerde rüşvetin daha yaygın olduğunu öne sürdü. Türk gümrüğünden çıktıktan sonra geçtikleri her gümrükte gümrük görevlisi, polis ya da kara yolları ekiplerinin bahanelerle rüşvet istediğini dile getiren Yılmaz, Kuyruklarda rüşvet var, tabi ki veriyoruz. Rüşvetsiz mümkün değil, özellikle Türk araçları vermeden geçemez. Hiç alamazsa bir paket sigara alır öyle geçirir. Boş geçirmiyor. Bunları yaşıyoruz. Her gittiğimiz sınır kapısında da kuyruklarda bekleyip geçiş yapıyoruz. Artık bu durumlara kesin bir çözüm istiyoruz diye konuştu.

Add your comment

Your email address will not be published.