Türk kadını dünyayı geride bıraktı

Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrol Birimi yetkilisi Nargis, Türkiyede sigara içen kadınların oranı, küresel ortalamanın üzerinde dedi.

Dünya sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kontrol Birimi yetkilisi Nigar Nargis, AA muhabirine yaptığı açıklamada ,tütün ürünlerine uygulanan vergilerin artırılması sonucu tüm dünyada sigara tüketiminin azaldığına dikkati çekti.

Nargis, sigara tüketiminin düşük gelirli ülkelerde daha da azaldığını belirtti.

Gelişmekte olan ülkelerde kadınların iş hayatına girmesiyle sigara içen kadınların oranının da arttığını ifade eden Nargis, Türkiye, kadınların sigara tüketiminin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Türkiyede sigara içen kadınların oranı, küresel ortalamanın üzerinde. Orta ve düşük gelirli birçok ülkede sigara içen kadınların oranı yüzde 3ün altındayken bu oran Türkiyede yüzde 13 diye konuştu.

Sigara tüketimi, yüzde 13,4 azaldı

DSÖ Tütün Kontrol Birimi yetkisili Mark Goodchild da Avrupada sigaradan en yüksek vergi alan 8. ülke olan Türkiyede son yıllarda sigara tüketiminin azaldığını söyleyerek, şunları kaydetti:

Sigara tüketimindeki azalmanın nedeni, vergiler yüzünden sigara fiyatlarındaki artış. Türkiye, tütün kontrolü konusunda düzenlemeleri yapan ilk ülke oldu. 2008- 2012 yılları arasında Türkiyedeki sigara tüketimi, yüzde 13,4 azaldı. Devletin sigaradan aldığı vergi yüzde 80i aştı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir