YuregininSesi

Türk kadını ülke ekonomisini yüzde 20 büyütebilir

Uluslararası Ticaret Merkezi Direktörü Gonzalez Türkiyede kadının ekonomiye katılımı kendi potansiyelinin altında. Türkiyede kadının önü açılırsa 2025 yılına kadar Türkiye ekonomisine 250 milyar dolar eklenmiş olur. Bu da Türkiyenin GSYH değerinin yüzde 20 artması demektir. Türk kadını ülke ekonomisini yüzde 20 büyütebilir Türkiyede işler yolunda giderse bölge kazanır. Çünkü Türkiyenin bölge üzerinde etkisi çok güçlü. Bu nedenle Türkiyenin bölgede istikrar sağlayıcı bir güç olma potansiyeli var dedi.

AA

Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) Direktörü Arancha Gonzalez, Türkiyede kadının ekonomiye katılımının potansiyelin altında olduğunu belirterek, Türkiyede kadının önü açılırsa 2025 yılına kadar Türkiye ekonomisine 250 milyar dolar eklenmiş olur. Bu da Türkiyenin GSYH değerinin yüzde 20 artması demektir. Türk kadını ülke ekonomisini yüzde 20 büyütebilir. dedi.

İstanbulda 23-24 Şubatta düzenlenecek Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumunda konuşacak Gonzalez, forum öncesi İsviçrenin Cenevre kentinde bulunan ITC Genel Merkezinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, etkinliğin kadın girişimcilerin ticaretle bağlantısını sağlayabilme amacını taşıdığını kaydetti.

Gonzalez, Türkiyede kadının ekonomiye katılımı kendi potansiyelinin altında. Türkiyede kadının önü açılırsa 2025 yılına kadar Türkiye ekonomisine 250 milyar dolar eklenmiş olur. Bu da Türkiyenin GSYH değerinin yüzde 20 artması demektir. Türk kadını ülke ekonomisini yüzde 20 büyütebilir. diye konuştu.

Türkiyenin geçen yıl terör saldırıları, darbe girişimi ve bölgedeki istikrarsızlıklar gibi çeşitli sorunlarla karşılaştığını anlatan Gonzalez, Türkiye için 2017nin geçen yıldan daha iyi bir yıl olacağını öngörüyorum. dedi.

Türkiyede işler yolunda giderse, bölge kazanır

Arancha Gonzalez, Türkiyede işlerin yolunda gitmesi halinde bölgenin kazanacağını belirterek, Çünkü Türkiyenin bölge üzerinde etkisi çok güçlü. Bu nedenle Türkiyenin bölgede istikrar sağlayıcı bir güç olma potansiyeli var. Türkiye, istikrarlı olduğunda bölgenin de kalkınmasını sağlayacaktır. diye konuştu.

Türkiyenin Suriyeli mülteci kadınlar için yaptıklarını önemsediğini ifade eden Gonzalez, Türkiyede çalışan Suriyeli mülteci kadınların Türkiye ekonomisine katkısının değerli olduğunu söyledi.

Terörist ile mülteci arasındaki ayrımı yapmamız lazım

ITC Direktörü Gonzalez, ABD Başkanı Donald Trumpın mültecilere yönelik ABDye girişte uygulamaya koyduğu yasaklayıcı politikaları eleştirirken, Terörist ile mülteci arasındaki ayrımı yapmamız lazım. ifadesini kullandı.

ABDnin küresel ekonominin itici gücü iken, korumacı politikalarla frenleyici bir güce dönüşeceği endişesini dile getiren Gonzalez, korumacı politikaların küresel ekonomide istikrarsızlık oluşturacağını söyledi.

Gonzalez, Ekonomilerimiz birbirine bağlı ve Trumpın korumacı politikaları orta sınıfı korumayacak. Korumacı politikalar, küresel ekonomideki istikrarsızlığı daha da artıracak ve korumacı politikaları uygulayan ülkeler de dahil tüm ülkeleri olumsuz etkileyecek. Bir ülke korumacı ticaret politikaları izlerse diğer ülkeler de karşılık verecektir. şeklinde konuştu.

Brexit, İngiltere ve AB için büyük bir soru işareti

İngilterenin Avrupa Birliğinden ayrılma (Brexit) sürecini de değerlendiren Gonzalez, Brexit, İngiltere ve AB için büyük bir soru işareti. ifadesini kullandı.

Arancha Gonzalez, Günümüzde birçok şirket İngiltere üzerinden Avrupaya ulaşıyor. Brexit sonrası bu sorunun nasıl aşılacağı bilinmiyor. Birçok soru işareti de belirsizlik ve kuşkular doğuruyor. diye konuştu.

Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu

BM ve Dünya Ticaret Örgütünün ortak kuruluşu ITC tarafından kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla her yıl düzenlenen Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu (WVEF), bu yıl Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Ekonomi Bakanlığının desteğiyle 23-24 Şubatta Hilton İstanbul Bomonti Otelde düzenlenecek.

Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütünün ortak kuruluşu olan ITC tarafından düzenlenen etkinliğe, aralarında Meksika, Çin, Nijerya, Fildişi Sahili ve Gananın bulunduğu 68 farklı ülkeden tekstil, bilişim teknolojileri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren yaklaşık 400 kadın tedarikçinin katılması bekleniyor.

Türkiyeden önce Çin, Meksika, Ruanda ve Brezilyada düzenlenen WVEF etkinliğinde, bugüne kadar 50 milyon dolarlık iş hacmi oluştu. Türkiyeden 90 kadın girişimcinin hazır bulunacağı etkinlikte, yaklaşık 10 milyon dolarlık iş hacmi yaratılması hedefleniyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright © 2020 Yüreğininsesi olarak 2008 yılından beri seslisohbet hizmeti vermekteyiz.