Türkiye 5G tartışması yaşamayacak

Turkcell Genel Müdürü Terzioğlui 4,5G ihalesinde teknoloji lisanslamak yerine spektrum ihalesi yapıldı. Devrim niteliğindeki bu kararla bugün dünyada 5G ihalesi dolayısıyla yaşanan tartışmaların Türkiyede yaşanmayacağını düşünüyorum dedi.

ANKARA (AA)

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan 4,5G ihalesinde teknoloji lisanslamak yerine spektrum ihalesi yapıldığını belirterek, Devrim niteliğindeki bu karar dolayısıyla bugün dünyada 5G ihalesi dolayısıyla yaşanan tartışmaların Türkiyede yaşanmayacağını düşünüyorum. dedi.

Terzioğlu, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada 5G dolayısıyla birçok ülkede ihale tartışması yaşandığını anımsatarak, benzer tartışmaların Türkiyede 4G ihale sürecinde gündeme geldiğini hatırlattı.

Söz konusu tartışmalar dolayısıyla BTK tarafından sisteme doğru bir müdahale yapıldığını dile getiren Terzioğlu, bu müdahale dolayısıyla teknoloji lisanslamak yerine spektrum ihalesinin yapıldığını bildirdi.

Terzioğlu, BTK tarafından yapılan kamuoyunda 4,5G olarak bilinen IMT Advanced Yetkilendirme İhalesi ile spektrumun her türlü teknolojide kullanılmasının önünün açıldığını ifade ederek, devrim niteliğindeki kararla ihalede aldıkları spektrumları, istedikleri teknolojide kullanabileceklerini söyledi.

Şu anda taşıyıcı-birleştirme teknolojisini kullandıklarını anlatan Terzioğlu, şunları kaydetti: Değişik frekansları birleştirerek daha yüksek hızlara ulaşabiliyoruz. 5Gde aynı teknolojiyi kullanacağız. Sadece standartlar belirlendiğinde yeni anten teknolojileriyle mevcut yatırımımızı kullanabileceğiz. Dolayısıyla Türkiyede de muhakkak yüksek gigahertzli frekansların kullanılmasının önünü açacak bir frekans ihalesi olacaktır. Ama dünyanın yaşadığı bu tartışmaları yaşayacağımızı düşünmüyorum. Çünkü BTK’nın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği ihale, aldığımız frekansları sadece 4.5G’de değil 5G’de de kullanabilmemizin önünü açtı. Bu sayede bugün 5G’de yerli teknolojiler geliştirmek için çalışmalar yapabiliyoruz.

İNGİLTEREDE 5G DENEMELERİ YARGIYA TAŞINIYOR

İngilterede bu yılın sonunda yapılması planlanan 5G ihalesine ilişkin UK 3 isimli telekomünikasyon şirketi, İngiliz medya denetim kuruluşu Ofcamın hazırladığı 5G ihale şartnamesinde rekabet çekinceleri olduğu gerekçesiyle İngiliz Yüksek Mahkemesine gideceğini açıkladı.

Söz konusu şirket,, BT ve Vodafoneun piyasadaki domine edici yapısının ihale şartnamesinde göz önünde bulundurulmasını istiyor.

Yüksek Mahkemeye dava açılması durumunda, İngilterede 2018 yılı başında yapılması planlanan 5G denemeleri gecikecek.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir