Sağlık

Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu ve Fuarı Bakü de Başladı

Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından kabul edilen Bakan Koca, sonrasında mevkidaşı Musayev’le de bir araya geldi.

Bakan Koca, programda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Azerbaycan’ın “Bir millet, iki devlet” şiarı ile hareket eden ve kardeşlikten de öte karşılıklı duygular barındıran, bölgesinde giderek etkinliklerini arttıran iki önemli güç merkezi olduğunu söyledi.

Bu iş birliğinin sadece sözde değil, fiiliyatta da ne kadar gerçek olduğunu son günlerde yaşanan olaylarla bir kez daha tecrübe ettiklerini belirten Koca, sağlık alanında da Azerbaycan’la birlikte gidilecek çok hedefleri ve başarılacak çok işleri olduğunu vurguladı.

Koca, Azerbaycan’daki Türk yatırımlarının 12 milyar doları geçtiğini, Türkiye’deki Azerbaycan yatırımlarının ise 20 milyar doların üzerinde, ikili ticaret hacminin ise 5 milyar dolar civarında olduğunu, Sağlık İş Forumu gibi etkinliklerin cumhurbaşkanlarının belirlediği 15 milyar dolarlık hedefe katkı sağlayacağına inandığını belirterek “Bu tür etkinliklerin, önümüzdeki yıllarda sadece Türkiye ve Azerbaycan’ın katılımıyla değil, Türk Devleti Teşkilatının üyeleri olan Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Macaristan ile Türkçe konuşulan diğer ülkeleri de içine alacak şekilde genişletilmesini öneriyorum” diye konuştu.

Azerbaycan Sağlık Bakanı Musayev de her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye ve Azerbaycan’ın çok iyi ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi.

Salgın ve 2. Karabağ Savaşı’nda Türkiye’den sağlık alanında Azerbaycan’a yapılan desteklerden bahseden Musayev, Azerbaycanlı gazileri tedavi eden Türk doktorlara teşekkür etti. Musayev, Türkiye’nin tecrübesinden faydalandıklarını ve ilişkileri daha da geliştirme kararlılığı içerisinde olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Koca ve Musayev, fuarı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Sağlık Bakanı Koca’yı kabul etti

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiye-Azerbaycan Sağlık İş Forumu’na katılmak için Bakü’de bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Aliyev, görüşmede iki ülke arasındaki ilişkilerin her alanda sürekli geliştiğini vurguladı. Şuşa Beyannamesi’nin Türkiye ve Azerbaycan halkları ve devletlerinin çıkarlarını yansıttığını belirten Aliyev, savaşta ve savaş sonrasında Azerbaycanlı gazilerin Türk doktorlar tarafından tedavi edilmesinden dolayı teşekkür etti.

Kabulde Bakan Koca, Azerbaycan ve Türkiye devlet başkanları arasındaki sarsılmaz birlik ve kardeşlik bağlarının diğer tüm kurumlar gibi sağlık bakanlıkları arasında da iş birliği için yol gösterici olduğunu ve bu konuda iki ülke bakanlıklarının yakın iş birliği içinde olduğunu söyledi.

Bakan Koca, mevkidaşı Musayev’le görüştü

Daha sonra, mevkidaşı Teymur Musayev’le bir araya gelen Koca, mayıs ayında imzalanan Eylem Planı’nın en önemli unsurlarından biri olan Sağlık-İş Forumu’nu gerçekleştirmiş olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Bakan Koca ve Musayev, sağlık sistemleri, acil sağlık hizmetleri, sağlık bilgi sistemleri, sağlık eğitimi gibi alanlarda iş birliğini güçlendirme konusunda mutabık kaldı.

Görüşmede, iki ülke arasındaki sağlık alanında var olan ilişkilere ivme kazandırılması amacıyla yeni projeler ele alındı.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir