Sağlık

Türkiye de Mu varyantı tespit edildi

Türkiye de Mu varyantı tespit edildi Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiyede iki kişide Mu varyantı tespit edildiğini resmen açıkladı. Ayrıca Türkiyede yeni vakaların yüzde 90ının Delta varyantı olduğunu söyledi.

Dünya genelinde koronavirüs aşılama çalışmalarının artmasıyla beraber Covid-19 mutasyon geçirmeye ve giderek güçlenmeye devam ediyor. Daha hızlı bulaşan Delta varyantı Türkiye dahil olmak üzere çok sayıda ülkenin tamamını sarmış durumda. Şimdi de karşımıza Mu varyantı çıktı. Mu varyantı, Türkiyeye sıçradı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Kocanın açıklamalarına göre Türkiyede şu ana kadar iki kişide Mu varyantı tespit edildi. Mu varyantına karşı herhangi bir ek tedbir alınmayacak. Delta ve Delta Plus varyantının yoğunluğu ise yüzde 90ı geçti. Yeni vakaların neredeyse tamamı bu varyantlardan bulaşıyor.

Mu varyantı nedir?
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs aşısına karşı daha fazla dayanıklılık sergilediği düşünülen Mu varyantını geçen hafta duyurdu. Bilimsel adı B.1.621 olarak belirlenen Mu varyantı ilk olarak Kolombiyada görüldü. DSÖye göre Kolombiyadaki vakaların yaklaşık %40ını oluşturuyor. Örgüt, mutasyonun şimdiye kadar en az 40 ülkede tespit edildiğini ancak dünya çapındaki tüm vakaların %0,inden azını oluşturduğunu söyledi.
Mu varyantı hakkında henüz pek bir şey bilinmiyor. Ne kadar bulaşıcı olduğu ve aşıya karşı direnci hakkında tamamlanan bilimsel çalışma bulunmuyor. DSÖ, varyantın özelliklerini incelemeye başladı.

Mu varyantı, DSÖnün tanıdığı dokuzuncu varyant olarak kayıtlara geçti. Daha önce de tanınan varyantlar şunlar: Eta, Lota, Kappa, Lambda, Mu, Alpha, Beta, Gama, Delta.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir