Türkiye de saat kaç Avrupa yaz saatine geçti Türkiye da kafalar karıştı

Şu anda saat kaç? Sabah saatlerinden itibaren günün en çok sorulan sorusu oldu. Avrupada saatler 1 saat ileriye alındı. Türkiyede sabit saat uygulamasına geçilmesi ve telefonların saatinin otomatik güncelleme yapması vatandaşların kafasını karıştı. Peki, Türkiyede şu anda saat kaç?

Avrupa gece yarısından itibaren yaz saati uygulamasına geçildi ve saatler bir saat ileri alındı. Türkiyede bazı vatandaşların cep telefonları da otomatik olarak saat değişikliğini yaptı ve saatleri ileri alındı. Ancak Türkiye sabit saate geçtiği için normalde saatlerin değişmemesi gerekiyor. Bu nedenle bazı kişiler bu sbah saat karışıklığı yaşadılar ve saat kaç sorusunun cevabını almak için cep telefonları dışında kaynaklara bakmak durumunda kaldılar. Şu an Türkiyeda saat kaç aşağıdaki saatten öğrenebilirsiniz.

SAATLER İLERİ ALINDI MI?

Yaz saati uygulaması nedeniyle bir saat ileri alınan saatler, alınan karar doğrultusunda Türkiyede artık ileri alınmıyor. Avrupa ülkelerinde 26 Mart pazar günü saat 03.00te 1 saat ileri alınması ile Türkiye arasındaki zaman farkı yine 1 saate, İngiltere ile 2 saate düşmüş olacak.

ŞU AN SAAT KAÇ?

TELEFONLARIN SAAT AYARLARI NASIL YAPILIR?

Android telefonları için (Samsung, Sony, HTC, LG, Huawei, Casper)

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun ve girin. Yan ekranda görülen Otomatik Tarih ve Saat ile Otomatik Saat Dilimi ayarlarını aktif durumdan pasif duruma getirebilirsiniz.

iOS yani iPhone telefonlar için

Telefonunuzun menüsünden Ayarlar kısmına gelin. Genel Kısmını seçin. Genel kısmında Tarih ve Saat bölümünü bulun. Tarih ve Saat bölümünde Otomatik Ayarla kısmını bulun ve onu devre dışı bırakabilirsiniz.

Bilgisayarlar (Windows 10 için)

Masaüstünde altta bulunan görev çubuğunda Saat ve Tarihin yazdığı kısma sağ tıklayın. Tarih ve Saat Ayarla bölümünü bulun. Saati otomatik olarak ayarla bölümünü devre dışı bırakın. Hemen Altında bulunan Saat Dilimini otomatik olarak ayarla bölümünü de devre dışı bırakabilirsiniz

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir