Türkiye ile Rusya arasındaki şehitlik anlaşması yürürlüğe girdi

Rusya, Türkiye ile 2012de imzalanan şehitlik anlaşmasının yürürlüğe girdiği duyurdu. Türkiye mart ayında uygulamaya başlamıştı.

Türkiye ile Rusya arasında imzalanan şehitlik anlaşması yürürlüğe girdi Rusya hükümetinden yapılan açıklamada, 3 Aralık 2012de imzalanan hükümetlerarası anlaşmanın dün itibarıyla yürürlüğe girdiği ifade edildi. Sputnikin haberine göre açıklamada, Taraflar, ülkelerin ulusal ve dini gelenekleri göz önünde bulundurarak topraklarında bulunan mezarların düzenlenmesini, bakımını ve korunmasını sağlayacak denildi.

Anlaşma ile 1. Dünya Savaşı yıllarında esir düşen ve kamplarda hayatlarını yitirerek Rusyanın Krasnoyarsk bölgesinde defnedilen Türk askerleri için şehitlik anıtı inşa edilecek. Anlaşma ile ayrıca, Vladivostok, Petrevski ve Hirov şehirlerinde bulunan Türk askerlerinin mezarlarının künye tespitinin yapılması ve bu şehirlerde de birer anıt inşa edilmesi de amaçlanıyor.

Söz konusu anlaşma 3 Aralık 2012 tarihinde Başbakanlar düzeyinde gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Üst Düzey İşbirliği Konseyi 3. toplantısında Dışişleri Bakanları tarafından imzalanmıştı. Rusya, anlaşmaya ilişkin iç onay
sürecini 11 Aralık 2013 tarihinde tamamlamıştı.

TÜRKİYEDE MART AYINDA YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİ

TBMMde kabul edilen anlaşmaya ilişkin yasa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putinin 10 Martta Moskovada yaptıkları görüşme öncesinde Türkiyede Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir