Türkiye Tütünle Mücadelede Örnek Ülke

Türkiye, Dünya Sağlık Örgütünün tütünle mücadelede belirlediği 6 temel politikayı yerine getiren ilk ve tek ülke oldu.

DSÖ Ulusal Tütün Kontrol Programı Kontrolörü Toker Ergüder, Türkiyenin Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesini 2004te imzaladığını ve iç mevzuatın sözleşmeye uyumlaştırılması için çalışmalara başlandığını belirtti.

Tütün Kontrol Programı çerçevesinde DSÖnün 6 temel politikası olduğunu anlatan Ergüder, Bunlar insanları pasif içiciliğin zararlarından korumak, sigara bırakmak isteyenlere yardım etmek, tütün reklam promosyon ve sponsorluklarını yasaklamak, tütünün zararları hakkında uyarmak, tütün ürünlerinde alınan vergileri artırmak, toplumu eğitmek ve bunlarla ilgili çalışmaları takip etmek dedi.

Türkiyenin bu kriterlerden ilkini 2009 yılında hayata geçirdiğini, TBMMden bu ay geçen torba yasayla Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunda yapılan değişikliklerle 6 temel politikanın hepsinin yerine getirildiğini bildirdi.

Son değişiklikle sigara reklamlarının tamamen yasaklandığına ve sigara paketlerindeki resimli uyarıların kapladığı alanın yüzde 65e çıkarıldığına işaret eden Ergüder, Türkiye, DSÖye kayıtlı ve sözleşmeyi imzalayan 176 ülke arasında bu politikaları uygulayan ilk ve tek ülke olmasıyla başarılarına bir yenisini daha ekledi diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞINA TEŞEKKÜR MEKTUBU

Ergüder, yaklaşık 20 yıldır çalışmalar yaptığı tütünle mücadele konusunda 3 rüyası olduğunu belirterek, bunlardan birinin geçen mart ayında Singapurda gerçekleştirilen Dünya Sigara veya Sağlık Kongresinde gerçekleştiğini söyledi.

Bu kongrelere yıllardır katıldıklarını ve hep diğer ülke bakanlarının neler yaptıklarını dinlediklerini söyleyen Ergüder, İlk defa Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı burada tüm dünya ülkelerine Türkiyede yapılan çalışmaları anlattı. Tabii bu çok önemli bir şey. Burada dünyada yaygın bir deyim olan Türk gibi sigara içmeki, Türk gibi sigara içmemek olarak değiştirdik dedi.

Türkiyenin tütünle mücadelede dünyanın birinci ülkesi haline gelmesiyle ikinci rüyasının da gerçekleştiğini belirten Ergüder, Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdölün 2şer yıl arayla DSÖ Tütünle Mücadele Ödülüne layık görüldüğünü hatırlattı. Dünyada 5 yıl içerisinde 3 kez üst üste bu ödülü alan başka ülke olmadığına dikkati çeken Ergüder, Türkiyenin inanılmazı başardığını vurguladı.

Türkiyede sigara kullanım oranının yüzde 30lara kadar düştüğünü, her 3 kişiden birinin sigara içtiğini belirten Ergüder, bu oran yüzde 15in altına indiğinde üçüncü rüyasının da gerçekleşeceğini söyledi.

Ergüder, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanunda yapılan değişikliklerin ardından Sağlık Bakanlığına mektup göndererek, değişikliğin Meclisten geçmesi için yoğun çaba sarf eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl ve kanunun hazırlanmasında emeği geçen Sağlık Bakanlığı yetkililerine rüyalarını gerçekleştirdikleri için teşekkür ettiğini belirtti.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir