Türkiye Yunanistana Yardım Elini Uzattı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistana doğalgaz akışının dün itibariyle başladığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistana doğalgaz akışının dün itibariyle başladığını belirterek, Önceki gün Yunan meslektaşım beni aradı. Zor durumda ve sıkıntıda olduklarını söyledi. Şahsen ben dayanamadım. Dolayısıyla Yunanlı meslektaşımızın ricasını kırmadık. Dün gaz akışını başlattık dedi.

Bakan Yıldız, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Kayseri Düşünce ve Atılım Derneğinin birlikte organize ettiği 2023 Türkiye Vizyonunda Kayseri Turizmi konulu toplantıya katılmak üzere geldiği Kayseride gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiyede ve özellikle Avrupada çok ağır kış şartları yaşandığını ancak Türkiyede enerji konusunda bir sıkıntı öngörülmediğini söyledi.

Türkiyeye doğalgaz gelişi konusunda bazı ülkelerden kaynaklanan sıkıntılar yaşandığını buna istinaden de Yunanistana Türkiyeden giden doğalgazda bir azalma yaşandığını hatırlatan Bakan Yıldız, önceki gün kendisini telefonla arayan Yunanistan Enerji Bakanının anlattıklarından çok etkilendiğini ve görüşmenin ardından Yunanistana dün itibariyle doğalgaz akışının başlatıldığını bildirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yunanistanın da içinde bulunduğu Avrupa kıtasında ağır kış şartları nedeniyle 600e yakın kişinin hayatını kaybettiğini belirterek şunları söyledi:

Geçen hafta gerek batı hattında, gerek Azerbaycan ve İran doğalgaz boru hatlarından kaynaklanan sıkıntılardan dolayı Yunanistana verilen doğalgazda basınç düşüklüğü olmuştu. Gazı verememiştik. Önceki gün Yunan meslektaşım beni aradı. Zor durumda ve sıkıntıda olduklarını söyledi. Şahsen ben dayanamadım, çünkü aynı şeyleri bizler hissediyoruz. Her bakan kendi sorumluluğu çerçevesinde kendi vatandaşlarına bu sıkıntıyı yaşatmak istemiyor.

Ukraynaya gittiğimde oradaki meslektaşımdan rica ettim, depolarındaki gazlardan bize biraz gaz verecekler. Biz de bir şeyler yapacağız, dolayısıyla Yunanlı meslektaşımızın ricasını kırmadık. Dün gaz akışını başlattık. Bizler vatandaşımızın her türlü sıkıntısını karşılayabilecek durumdayız. Bu manada bir kesinti öngörmüyoruz. Gerçekten çok olumsuz hava koşulları var. Avrupada soğuktan ölenlerin sayısı 600e yaklaştı. Türkiyede de kar yağışından dolayı bazı sıkıntılar yaşanıyor. Ama enerji konusunda bir sıkıntı öngörmüyoruz.

Olumsuz hava şartlarının insanlar için rahmet olduğuna inandığını da kaydeden Bakan Yıldız, vatandaşların özelikle bu günlerde çok daha dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunarak, şöyle devam etti:

Olumsuz hava şartları yaşanıyor ama bu aslında rahmet. Kar yağışı nedeniyle hidroelektrik santrallerimize inşallah su dolmuş olacak. Yeraltı su seviyeleri yükseliyor. Bunlar Türkiye için önemli şeyler. Her nimetin bir külfeti var. Külfetine katlanacağız ama nimetine de inşallah ulaşacağız.

Dün Kırıkkalede kaza yapan Milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Kayseriye geldik. Yaklaşık 10 saat sürdü. Vatandaşlarımız karayollarında daha dikkatli olmalarını arzu ediyorum.

Öte yandan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günayın da hava muhalefeti dolayısıyla toplantıya katılamadığı bildirildi.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir