Türkiyenin ilk mücevher laboratuvarı kuruldu

Türkiyenin ilk mücevher laboratuvarı kuruldu İstanbul Kuyumcular Odasının (İKO), İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından onaylanan destek programı çerçevesinde kurulan Türkiyenin ilk mücevher laboratuvarı yarın açılacak.

AA muhabirine konuya ilişkin bilgi veren İKO Başdanışmanı Gökhan Aksu, İSTKA tarafından kabul edilen Kuyumculukta Küresel Liderlik için Bilgi ve Teknoloji Odaklı Mücevher ve Değerli Taş Merkezi projesi kapsamında Türkiyenin ilk yerli Mücevher ve Değerli Taş Merkezinin yarından itibaren sektörün hizmetine sunulacağını söyledi.

Aksu, geçen yıl değerli taşların ithalinden ÖTVnin kaldırılmasıyla Türkiyenin dünya mücevher piyasasında pazar payını artırması için yoğun bir çalışma başlattığını hatırlatarak, bu hedef doğrultusunda İKO yönetiminin önce Güney Afrika Cumhuriyeti ile Elmas kesimi ve cilalanması konusunda iş birliğine gittiğini, sonrasında Panamada bulunan Dünya Mücevher Merkezi ile protokol imzaladığını anımsattı. Yurt dışında geliştirilen ilişkiler ve iş birlikleri ile İKOnun teknoloji ve bilgi konusunda uluslararası tecrübesini artırarak Türkiye piyasasına katkı sağlamak amacıyla birçok proje başlattığını anlatan Aksu, Mücevher ve Değerli Taş Merkezinin bunlardan en önemlisi olduğunu vurguladı.

Aksu, İKO Başkanı Norayr İşler ve Başkanvekili Sarp Tarhanacının yanı sıra yönetim, denetim ve üst danışma kurulu üyelerinin söz konusu projeye sonuna kadar destek olduğunu kaydederek, inovatif projeler geliştirmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak

Gökhan Aksu, İstanbul Kuyumcular Odasının yenilikçi ve yaratıcı ekonomi başlığı altında hayata geçirdiği Kuyumculukta Küresel Liderlik için Bilgi ve Teknoloji Odaklı Mücevher ve Değerli Taş Merkezinde Marmara Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu ile Gemoloji Derneğinin de iştirakçi olarak yer alacağı bilgisini verdi. Laboratuvarın faaliyetlerinde ilk bir yıl İSTKAdan aldıkları destekle hareket edeceklerini anlatan Aksu, şunları ifade etti:

Bu alanda Türkiyenin ilk mücevher laboratuvarını bizlerin kurması çok önemli bir gelişmedir. Türkiyede, yabancı bir yatırımcının kurduğu bir merkez var, ama sadece sertifika veriyor. Bizim kurduğumuz ondan çok daha kapsamlı bir çalışma yürütecek. Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak bu merkezde sektör temsilcilerine değerli taşlar konusunda eğitim, tasarım tescili ve markalaşma desteği verilecek. Değerli taş sertifikası da verilecek bu merkezde nitelikli işgücünün ve sektörün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması, kaliteli ve güvenilir hizmet verilmesi amaçlanıyor. Bu konular esas alınmıştır.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir