Türkiyenin Sağlık Haritası

Metabolik Sendrom Derneği’nin yürüttüğü ‘PURE Türkiye Sağlık Çalışması’ korkutan veriler ortaya koydu. İşte araştırmanın vahim sonuçları


Metabolik Sendrom Derneği’nin yürüttüğü ‘PURE Türkiye Sağlık Çalışması’ kapsamında 5 bin kişiyle 8 ilde araştırma yapıldı. Metabolik Sendrom Derneği tarafından 12 yıldır yürütülen PURE Türkiye Sağlık Çalışması’nın ilk sonuçları açıklandı.

17 ülkede, değişik gelir gruplarından, değişik yaşam tarzları olan 35 – 70 yaş arası yaklaşık 135 bin 500 kişi üzerinde yürütülen araştırma, Türkiye’de 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. İstanbul, Kocaeli, Nevşehir, Aydın, Antalya, Samsun, Malatya ve Gaziantep olmak üzere 8 ilde yapılan araştırma ülkemizde hastalıkların giderek arttığını da somut bir şekilde ortaya koydu.

BELİMİZ KALINLAŞIYOR

Araştırmanın sonuçlarını açıklayan Metabolik Sendrom Derneği Başkanı ve PURE Çalışması Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Aytekin Oğuz, çok çarpıcı sonuçlara ulaştıklarını açıkladı. Prof. Oğuz, “Kadınlarda da diyabet oranı erkeklere göre yüksek. Bel çevresi genişliği kadınlarda 43.5, erkeklerde ise 41.4. Kırsal kesimlerde obezite yüzde 54.6 iken, kentsel kesimlerde ise yüzde 55 oranında. Yüzde 27-30 arasında ise fazla kilolu olan var. Orta gelirli olan vatandaşlarda obezitenin daha az olduğu görülüyor. Kadınlarda obezite oranı 63.2, erkeklerde ise yüzde 32” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Aytekin Oğuz, “Hipertansiyon kontrol oranı yüzde 34 ve bu da ABD ile eşit. Öte yandan diyabet oranının gittikçe yükseldiğini görüyoruz. Bu da çok önemli tehlike” dedi.

OTURUYORUZ

Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında ülkemizdeki insanların zamanının çoğunu oturarak geçirdiğinin tespit edildiğini anlatan Prof. Oğuz, kadınların ve erkeklerin hafta içi ve hafta sonu olarak ne kadar oturduklarının da tespit edildiğini kaydetti. Prof. Oğuz, “Oturarak geçirilen zamanı da araştırdık. Çok fazla oturuyoruz. 35-70 yaş arasında erkeklerde hafta içi 6.3, kadınlarda 6.2 saat. Hafta sonunda ise erkeklerde 6.2, kadınlarda 6.5 oranında” diye konuştu.

FATURALARI ÖDEMİYORUZ

Araştırma kapsamında çalışmaya katılan kişilerin geçim sıkıntısı çekip çekmediklerinin de belirlendiğini anlatan Prof. Oğuz, “Araştırmaya katılanların yüzde 5.5’i faturasını ödemede her zaman sıkıntı çekiyor. 14.7’si sık sık sıkıntı çekerken, hiç sıkıntı çekmeyenlerin oranı ise yüzde 44.2. 5 yıl boyunca fatura ödemede sıkıntı çekilip çekilmediği sorusundan ise katılımcıların yüzde 4.6’sının her zaman, yüzde 14.52’sinin sık sık, yüzde 22.3’ünün bazen, yüzde 19.9’unun nadiren, yüzde 38.6’sının ise ödemekte hiç sıkıntı çekmediği bilgisine ulaşıldı” diye konuştu.

KADINLARDA DURUM

Metebolik hastalıkların birbirlerini tetiklediğine dikkat çeken Prof. Oğuz, “Kadınlarda diyabetin görülme oranı 15.5, erkekerde yüzde 13.5, hipertansiyon kadınlarda yüzde 45 iken erkeklerde yüzde 37.5, obezite kadınlarda yüzde 64.3, erkeklerde 34.9, abdominal obezite (bel çevresi) yüzde 38, erkeklerde yüzde 30.9, iperkolesterolemi kadınların yüzde 57.7’sinde, erkeklerin ise yüzde 79.8’inde tespit edildi” ifadesini kullandı.

Tarih: 25 Mart 2010 — 21:11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi