Twitter CEO sundan Edward Snowdena destek

NSA belgelerini sızdırdığı için ABD hükümeti tarafından yıllardır aranan Edward Snowdenın affedilmesini isteyen kampanyaya Twitter CEOsu Jack Dorsey de destek verdi.

Sızdırdığı belgeler sayesinde, Amerikan istihbarat birimi NSAin hem ABDde hem de diğer ülkelerde insanları yasadışı şekilde izlediğini ortaya çıkaran Edward Snowden, son yılların en tartışmalı isimlerinin başında geliyor. Bir kısım Snowdenı vatan haini olmakla suçlarken, önemli bir kısım da Snowdenı insanların kişisel mahremiyetini savunan bir kahraman olarak görüyor.

Snowdenın suçsuz olduğuna inanan bu kişiler arasında son derece önemli isimler de yer alıyor. Bu isimlerden biri de Twitterın CEOsu olan Jack Dorsey. ABD hükümeti tarafından aranan ve bugüne kadar çeşitli ülkelerde sığınmacı olarak yaşayan Snowdenın Amerikan başkanı tarafından affedilmesini isteyen ünlü isimlere Dorsey de katıldı. Dorsey, resmi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesaj ile Snowdenın affedilmesini istedi.

Twitter CEOsunun bu mesajı, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bu hafta başında başlattığı bir duyarlılık kampanyasının sonucu. Aralarında İnsan Hakları İzleme Örgütü, Uluslararası Af Örgütü ve Amerikan Medeni Haklar Birliğinin de bulunduğu sivil toplum örgütleri, hafta başında bir açıklama yayınlamış ve Snowdenın ABD tarafından affedilmesi için bir imza kampanyası başlatmıştı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir