Twitter

Twitter tanınmış hesapları trollerden koruyacak

Twitter tanınmış hesapları trollerden koruyacak Twitter herhangi bir kural ihlali yapmasa bile yoğun bir şikayet yağmuruna tutularak erişimi kısıtlanan kullanıcılar için yeni bir çözüm geliştiriyor. Project Guardian trollere çözüm olabilecek mi?

Twitter üzerinde yer alan şikayet mekanizması her zaman doğru sonuçlar vermeyebiliyor. Troll sürüsü dediğimiz insan grupları belirledikleri bir hesaba yüklenerek şikayet fırtınası oluşturuyor ve bunun sonucunda o hesabın belirli özellikleri veya tamamı erişime kapanabiliyor.

Twitterdan troll tedbiri
Twitter yeni geliştirdiği bir çözüm ile kullanıcıları bu troll saldırılarından korumayı hedefliyor. Project Guardian adı verilen çözüm binlerce hesabın sıralandığı şirket içi bir liste oluşturuyor. Bu listedeki kullanıcılara yapılan şikayetler daha hızlı bir şekilde değerlendiriliyor.

Facebook VIP çözümünde en büyük eleştiri konusu olan ayrıcalıklı sistemin aksine Project Guardian kullanıcılara herhangi bir ayrıcalık vermiyor. Daha çok tahmine dayalı oluşturulan listeler üzerinden daha hızlı ve sağlıklı karar verilmesi amaçlanıyor.

Listede ünlü hesapların olmayacağı daha çok tanınmış kişilerin olacağı ifade ediliyor. Örneğin sporcular, medya çalışanları veya politikacılar bunlar arasında. Hatta viral olarak yüksek sayıda takipçi kazanan kullanıcılar da listeye girebilecek. Twitter böylece normal kullanıcıları da koruma altına alabilmeyi planlıyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir