Dünyanın en büyük enerji konferanslarından IHS CERAWeek 2017, ABDnin Teksas eyaletinin Houston kentinde bugün başlıyor.

DHA

Konferansa, bu yıl, petrol ve doğalgaz üreticisi ülkelerin bakanlarının yanı sıra, uluslararası enerji kurumların yetkilileri ve enerji şirketlerinin yöneticileri katılacak.

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) İcra Direktörü Fatih Birol, OPEC Genel Sekreteri Muammed Barkindo ve Suudi arabistan Enerji Bakanı Khalid Al-Falihin katılacağı konferansa, ayrıca, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) üye ülkelerinden bakanlar da yer alacak.

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrakın da konuşmasının beklendiği konferansta, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suhail Mohamed Al Mazrouei ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ile ABDnin önemli enerji şirketlerinden ExxonMobil, Chevron ve ConocoPhillipsin Üst Yöneticileri (CEO) katılımcılar arasında yerini alacak.

10 Marta kadar sürecek konferansta, OPEC ve Rusyanın petrol üretimlerini sınırlama kararının küresel petrol piyasasına ve ham petrol fiyatlarına etkisi ele alınacak, ayrıca yeni ABD hükümetinin enerji politikalarının piyasa ve şirketlere etkisinin tartışılması bekleniyor.

Uzmanlar, OPEC ve Rusyanın petrol üretimlerini sınırlama kararının petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturarak, ABDli petrol şirketlerinin üretim kapasitelerini artıracağına inanıyor.

ABD Başkanı Donald Trumpın ülkede enerji devrimi başlatmak için sektördeki regülasyonları azaltma vaadine işaret eden uzmanlar, Amerikalı enerji şirketlerinin konferansta daha olumlu bir bakış açısı taşıyacağını ifade ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here