Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü belli oldu

Uluslararası Göç Örgütü Genel Direktörü belli oldu Uluslararası Göç Örgütünün Genel Direktörülüğüne Portekizden Antonio Vitorino seçildi.

İsviçre Cenevrede yapılan Uluslararası Göç Örgütü (IOM) genel direktörlük seçimlerinde, ABDden Ken Isaacs, Kosta Rikadan Laura Thompson ve Portekizden Antonio Vitorino yarıştı.

Basına kapalı yapılan oylamanın son turunda, Kosta Rikalı Thompsona karşı oyların üçte ikisini alan Vitorino, örgütü gelecek 5 yılda yönetecek yeni Genel Direktör oldu.

ABD Başkanı Donald Trumpın aday gösterdiği ve İslamiyet karşıtlığıyla bilinen Isaacsın elenen ilk aday olması ise ABD delegasyonunda büyük bir şok yaşanmasına yol açtı.

Kaynaklar, ABDli adayın seçimi kaybetme nedeninin İslamiyet karşıtı açıklamaları olduğunu bildirdi.

2008den bu yana iki dönemdir Genel Direktörlük görevini yürüten William Lacy Swingin yerine seçilen Vitorinonun 1 Ekimde göreve başlaması bekleniyor.

Kariyerinde, Portekiz Parlamentosu Avrupa İlişkileri Komitesi Başkanlığı da bulunan 61 yaşındaki Antonio Vitorino, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterresin kurduğu hükümette Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapmıştı.

1951de kurulan BMnin göç örgütü IOMnin, 150den fazla ülkede 400 civarında ofisi ve 10 binden fazla çalışanı bulunuyor.

Cenevre merkezli hükümetler arası bir kuruluş olan IOM, acil durumlarda sığınmacıların yeni bir ülkeye yerleştirilmesi, sığınmacıların gönüllü geri dönüşlerine yardım, göçmen sağlığı, insani ve düzenli göç seçeneklerinin desteklenmesi gibi alanlarda faaliyet gösteriyor.

Kaynak: AA

Güncellenme Tarihi: 29 Haziran 2018 — 20:49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm hakları saklıdır © 2018 sesli sohbet Seviyeli Sesli Kameralı Chat Sitesi