Teknoloji

Üretim artışı sebebiyle DRAM fiyatlarında düşüş bekleniyor

Üretim artışı sebebiyle DRAM fiyatlarında düşüş bekleniyor Bu yılın başlarında artışa geçen DRAM fiyatlarında büyük bir düşüş bekleniyor. Bellek üreticilerinin iki aydan daha fazla dayanacak stoğa sahip olduğu bildirildi.

Üretim bandında yaşanan sıkıntılar sebebiyle bu yılın başlarında DRAM fiyatlarının yükseldiğini görmüştük. TrendForceun en son piyasa raporuna göre, bellek stok sorunları çözüldü ve önümüzdeki aylarda yüzde 3ten daha fazla düşüş bekleniyor.

DDR5 Bellekler pahalı gelecek
DRAM üretiminin beklenenden daha fazla olduğu bildirilirken, yeterince stok olması sebebiyle sevkiyatların dördüncü çeyrekte yavaşlaması bekleniyor. Analistler, dördüncü çeyrekte yaşanacak fiyat düşüşü konusunda tahmin edilen rakamları da paylaştı. PC bellek fiyatlarının yüzde 5 ile yüzde 10 oranında düşmesi beklenirken, grafik bellek fiyatları da yüzde 5 oranında düşüş yaşayabilir.

DRAM Fiyat Grafiği
2021 3.Çeyrek Yükseliş Oranları 2021 4.Çeyrek Düşüş Oranları
PC DRAM %3-8 %5-10
Sunucu DRAM %5-10 %0-5
Mobil DRAM %5-15 –
Grafik DRAM %10-15 %0-5
Tüketici DRAM (DDR3) %8-13 %3-8
Tüketici DRAM (DDR4) %3-8 %5-10
Toplam DRAM %3-8 %3-8
Yeni raporda, DDR5 bellek stokları konusunda herhangi bir bilgi yer verilmedi. TrendForcea göre DDR5 bellekler DDR4e oranla yüzde 30 daha pahalı olarak piyasaya sürülecek. Görüşüne göre DDR4 belleklerde uzun süreli bir düşüş göreceğiz ve DDR5 için bir süre beklemek gerekecek.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir