Uzayda Parçalanan Gizemli Çin Uydusuna Ne Olduğu Bulundu

Uzayda Parçalanan Gizemli Çin Uydusuna Ne Olduğu Bulundu Uzayda parçalanan Çin uydusunun gizemi çözüldü. Harvard astronomuna göre eski bir Rus roketi parçasıyla çarpıştı.

Uzayda parçalanan gizemli Çin uydusu eski bir roketle çarpışmış olabilir. Bu, bilim insanlarının sürekli olarak uyarıda bulunduğu uzay çöpleri problemi artık daha da derinleştiği anlamına geliyor.

Çin uydusu Mart ayında gizemli bir şekilde parçalanarak düzinelerce parçaya ayrıldı. Ancak şimdi bir Harvard astronomu muhtemelen ne olduğunu keşfetti: Rus roketi parçasıyla çarpıştı.

ABD Uzay Kuvvetlerinden gelen bir veri günlüğünde olası kazayı tespit eden Jonathan McDowell Twitterda yaptığı açıklamada, “Bu, on yıl içinde doğrulanmış ilk büyük yörünge çarpışması gibi görünüyor” dedi.

Uzayda parçalanan Çin uydusunun gizemi çözüldü
Uzay Gücü sensörleri, Mart ayı ortasında Yunhai 1-02 adlı Çin uydusunun parçalanmasından kaynaklanan yeni enkaz tespit etti. Yunhai 1-02 ilk olarak 2019da piyasaya sürülmüştü, yani nispeten gençti ve kendi kendine parçalanmayacak kadar iyi durumda olmalıydı.

Ancak Uzay Gücü, uzay enkaz kataloğunu Cumartesi günü yeni bir ipucu ile güncelledi. 1996da fırlatılan Rus Zenit-2 roketinin parçası olan Object 48078, artık özel bir notla listeleniyor: uyduyla çarpıştı.

McDowell bu yeni listeyi fark etti ve Twitterda paylaştı. Yörünge verilerini gözden geçirdi ve Rus roket yığınının, Yunhai uydusunun tam olarak Yunhainin dağıldığı gün ve saatte birbirinden 1 kilometre yakın mesafeden geçtiğini buldu.

Rus ve Çin uzay araçlarının çarpışma olasılığı diğer kullanıcılar tarafından da mantıklı karşılandı. Her iki nesne de Dünyanın etrafında bir mermiden daha hızlı dönüyordu, bu nedenle herhangi bir temas bir enkaz patlamasına yol açabilirdi. McDowella göre kaza, 37 parça enkaz yarattı ancak muhtemelen daha fazla kataloglanmamış parça olduğunu da ekledi.

McDowell, Yunhai uydusunun Mart ayından bu yana Çinin hala onu kontrol edebileceğini gösteren birkaç yörünge ayarlaması yaptığı için çarpışmanın felaket olarak tanımlanmadığını söyledi. McDowell Insidera verdiği demeçte, Bu daha küçük, felaket olmayan çarpışmaların bir şey haline geldiğini gösteriyor, evet ileride daha fazlasını yaşayacağız dedi.

Uzun bir süre kullanıldıktan sonra eskiyen uydular bulundukları yerde imha edilmek yerine kontrolsüz bir şekilde yörüngede kaldı. Çok büyük ve çok küçük ebatlar arasında bulunan uydular şu an Dünyanın yörüngesinde hızla dolaşıyor. Roketlerden ve uydulardan kopan vida benzeri irili ufaklı parçalar da yeni fırlatılacak roketler için tehdit unsuru oluşturuyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir