Ana Sayfa Genel Haberler Vergi borcumu internetten nasıl sorgularım?

Vergi borcumu internetten nasıl sorgularım?

0
0

Vergi borcu sorgulama işlemi de internet üzerinden gerçekleştirilen işlemlerden biridir. Vergi borcu sorgulama işlemi bir kaç farklı sistem üzerinden yapılabilir. Bu sistemleri kullanarak vergi borcunun nasıl sorgulandığını yazımızda anlatmış bulunuyoruz.

Ülkemizde yaşayan ve geliri olan her vatandaş vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi ödemek yerine getirmemiz gereken sorumlulukların en başında gelmektedir. Ödediğimiz vergiler hizmet olarak bize geri dönmektedir. En basitinden yol hizmeti olarak ödediğimiz vergiler değerlendirilmektedir. Çöp toplama ve çevre düzenleme de ödediğimiz vergiler ile yapılan çalışmalar arasındadır. Ödememiz gereken vergi miktarları gelirimize göre hesaplanır. Hiç bir geliri olmayan vatandaşlar vergi ödemekle yükümlü değildir. Az geliri olan vatandaşlar az bir miktarda vergi öderken çok yüksek geliri olan vatandaşlar yüksek miktarlarda vergi ödemekle yükümlüdür. Bir ailede çalışan insan sayısının aldığı maaşa oranla sahip olunan mal varlıkları gereği belirli miktarlarda vergi alınması gereklidir. Ne kadar vergi ödememiz gerektiğini vergi borcu sorgulama işlemi sayesinde öğrenebiliriz.

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

Vergi boru sorgulama işlemini Maliye Bakanlığına bağlı olan vergi dairelerine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığının internet hizmetleri sayesinde internet üzerinden de vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Gelişen internet teknolojisi sayesinde ülkemizde bulunan kurum ve kuruluşlar internet uygulamalarını geliştirmiştir. İnternet uygulamaları sayesinde vatandaşlar işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Genellikle sorgulama işlemlerini internet üzerinden gerçekleştiririz. İnternet üzerinden gerçekleştirebileceğimiz sorgulama işlemlerinden bir tanesi vergi borcu sorgulamadır. Vergi borcu sorgulama işlemini internet üzerinden iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden şifresiz bir şekilde vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz gibi e-devlet şifreniz ile E-Devlet sisteminden de vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmek için Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesine giriş yapmanız gereklidir. Ana sayfada yer alan bölümlerden e-işlemler bölümünü açtıktan sonra borç sorgulama ve ödeme bölümünü seçmeniz gereklidir. Açılan seçeneklerden gelir vergisi (kira, MSİ, ücret, diğer kazanç ve iratlar) borcu sorgulama ve ödeme seçeneğini seçmeniz gereklidir. Bu seçeneği seçtikten sonra ilk olarak T.C. kimlik numaranızı girmeniz gereklidir. Doğum tarihinizi de gün, ay ve yıl olarak sisteme girdikten sonra annenizin kızlık soyadının 1. ve 2. harfini girmeniz gereklidir. Anne, baba, eş veya çocuktan birisinin T.C. kimlik numarasını da girdikten sonra güvenlik kodunu da girerek vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet sisteminden vergi borcu sorgulama işlemi için E-Devlet sistemine giriş yapmanız gereklidir. E-Devlet sistemine ana sayfada yer alan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Açılan giriş yollarından E-Devlet şifresi ile giriş yolunu seçtiğinizde T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi sisteme girmeniz gereklidir. Bu işlemlerden sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Hizmetler bölümüne girmelisiniz. E-Hizmetler bölümünden Gelir İdaresi başkanlığını bulduktan sonra alt seçeneklerinden vergi borcu sorgulama seçeneğini seçerek vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz