Virüslü uygulamalar 20 milyon indirmenin ardından Google Playden kaldırıldı

Virüslü uygulamalar 20 milyon indirmenin ardından Google Play’den kaldırıldı Güvenlik yazılımları üreten McAfee, Google Play’de toplamda 20 milyondan fazla kez indirilmiş 16 zararlı uygulama buldu ve bu durumla ilgili yeni bir rapor yayınladı.

Uzmanlara göre uygulamalara, arka planda kendisine gönderilen bağlantıları açan ve kullanıcının bilgisi olmadan reklamlara tıklamaları taklit ederek saldırganlar için gelir sağlayan Clicker Truva atı bulaştı. Bu durum, internet trafiği tüketiminin artmasına ve akıllı telefonun pilinin hızla tükenmesine de yol açıyor.

Clicker zararlı yazılımını barındırıyorlardı
McAfee, kötü amaçlı yazılımın kendisini faydalı bir uygulama olarak gizlediğini söyledi. Clicker bir Android cihaza el feneri, sözlük veya takvim olarak sızabiliyor. Zararsız gibi görünen bu uygulamalardan biri olan Smart Task Manager, 5 milyondan fazla kez indirildi.

Google Play’den 16 virüslü uygulama kaldırıldı
Uzmanlar tehditler hakkındaki bilgileri Google’a aktardı ve şirket – her ne kadar 20 milyon kez indirilmiş olsalar da – bu uygulamaları mağazadan hemen kaldırdı. Bu haftanın başlarında ise Kaspersky Lab uzmanları, kötü amaçlı Android WhatsApp istemcilerini ortaya çıkarmıştı. Mesajlaşma uygulamasının bazı modifikasyonlarının, kullanıcı hesaplarıyla ilgili erişim bilgilerini çalan bir trojan içerdiği açıklanmıştı.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir