Walmart blockchaine dayalı şebeke sistemi geliştiriyor

ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilen bir patent başvurusuna göre ülkedeki en büyük mağazalar zinciri Walmart, blockchain teknolojisine dayalı bir elektrik şebekesi sistemi geliştiriyor. Geçtiğimiz yıl aralık ayında patent başvurusunu yapan şirketin sunduğu belgelere göre Walmart’ın projesi hayata geçirilirse elektrik faturaları Bitcoin veya başka bir kripto para birimiyle ödenebilecek.

Elektrik tüketimi blockchain ile kayıt altına alınacak
Şirketin patentini aldığı sistem aslında bu yıl içinde gerçekleştirilen bazı(WePower, Electrify.Asia) ICO projelerinde gördüğümüz gibi elektrik tüketiminin blockchain üzerine kaydedilmesi fikrine dayanıyor. Konutlarda veya işletmelerde bulunan elektrik tüketen cihazlar Walmart’ın hazırladığı blockchain sistemine kaydedilirken bu cihazların elektrik kullanımı da anbean işlenecek. Böylece gereksiz elektrik tüketiminin veya faturalandırma işlemlerinin neden olduğu dosya masrafı azalırken kullanıcılar daha önceki harcamalarını kolayca takip edebilecek.

Sistemin sunduğu bir diğer avantaj kullanıcılar elektrik satın alırken kendisini gösterecek. Şebekede sadece kullanıcılar ve elektrik tüketen cihazlar değil elektrik sağlayıcısı şirketler de yer alacak ve kullanıcılar, harcamalarına göre kripto paralarla elektrik satın alabilecek. Fatura dönemi boyunca geçerli olacak şekilde yapılan bu satın alma işlemleri, elektriğin yetersiz olduğu anda yenilenebilecek. Böylece sistem kullanıcıları tasarrufa yönlendiren bir anlayışa da sahip olacak.

Şirket patent başvurusunda, mevcut enerji dağıtım anlayışının hem verimsiz olduğunu hem de ekstra masraflara yol açtığını belirtiyor. Şirkete göre artan maliyetlerin en önemli sebebi cihazların günümüzde ihtiyaç duyduğundan daha fazla elektrik tüketmesi. Patentini almayı planladıkları sistemle enerji dağıtımını hane odaklı ve daha düşük masraflı bir şekilde gerçekleştirebileceğini açıklayan şirket masraflardaki azalmanın tüketicinin cebine olumlu yansıyacağının da altını çiziyor.

ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından kabul edilen başvuru şu an inceleme aşamasında. Yetkililerin incelemeyi kısa bir süre içinde tamamlayıp Walmart’ın sistemini patentlemesi bekleniyor.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir