WannaCry virüsü Honda fabrikasını kapattı

Honda, geçtiğimiz aylarda tüm dünyayı etkileyen WannaCry virüsünün yapılan tetkikler sonrasında Japonya, Kuzey Amerika, Avrupa ve başta olmak üzere birçok bölgedeki bilgisayar ağlarının virüsten etkilendiğini belirtti. Yapılan araştırmalar sonunda Japonyadaki Sayama fabrikasındaki üretim bir günlüğüne geçici olarak durduruld

Küresel etki alanını artıran siber saldırılar 12 Mayıs 2017 tarihinde tüm dünyayı WannaCry ile vurdu. Solucan (Worm) taktikleri ile fidye yazılım modelinin bir arada kullanıldığı bu saldırıdan çok kısa sürede dünyanın pek çok bölgesindeki farklı iş alanlarında yüz binlerce kişisel ve kurumsal sistem etkilendi.

Fidye yazılımı önce İngiliz hastanelerinin sistemlerine sızmış ve mayıs ayında 150den fazla ülkeyi ve 300 binden fazla bilgisayarı etkilemişti. Virüsün ardında Uzak Doğu ülkelerinin olduğu söylentisi yayılmasına rağmen kaynağı net olarak bulunamamıştı.

Honda da yaptığı kontrollerde şirketin ağ altyapısının geçen ay tüm dünyadaki bilgisayar ağlarını vuran siber saldırıdan etkilendiğini söyledi.

Honda, yaptığı tetkikler sonrasında Tokyonun kuzeybatısında bulunan ve günde en az 1000 Otomobil üreten Sayama fabrikasındaki faaliyetleri askıya aldı. Fabrikada genel olarak Accord sedan, Odyssey Minivan ve çok amaçlı kompakt Step Wagon modelleri üretiliyordu.

Sayama dışındaki diğer fabrikaların üretimiyle ilgili bir problem olmadığı belirtilirken, kısa süre sonra Sayamanın işleyişi de eski haline getirildi.

WannaCry virüsü daha önce de Renault ve Nissan gibi otomobil üreticilerini etkilemişti. Firmalar Japonya, Britanya, Fransa, Romanya ve Hindistanda bulunan fabrikalarındaki üretimi geçici olarak durdurmuştu.

Add your comment

Your email address will not be published.