Yandex, İstanbul trafiğinin stres haritasını çıkardı

Geçen yıl resmi olarak faaliyetlerine başladığı ülkemizde, sunduğu önemli hizmletlerle dikkat çeken Rusyanın lider arama motoru Yandex, şimdi de İstanbul trafiğinin stres haritasını hazırladı.

Nisan ayında yapılan çalışmada; İstanbulda yaşayan sürücülerin, sabahları İstanbulun belirli noktalarından Avrupa veya Anadolu yakasındaki şehir merkezlerine gitmek ve akşamları yine şehir merkezlerinden söz konusu noktalara dönmek için direksiyon başında ne kadar zaman geçirdiği analiz edilerek, trafiğin yoğun olduğu saatlerde şehrin çeşitli semtlerinin arabayla ulaşılabilirliği haritaya aktarıldı.

Araştırmada, biri İstanbuldaki herhangi bir yerde ve diğeri 1. Çevre Yolunun (O-1) içerisinde kalacak şekilde, şehirdeki rastgele iki noktayı bağlayan çeşitli rotalarda, 08:00 – 10:00 saatleri arasında şehir merkezine doğru ve 18:00 – 20:00 saatleri arasında şehir merkezinin dışına doğru yaşanan trafik yoğunluğu incelendi. Araştırılan her bir rota için, şehirdeki fiili trafik yoğunluğuna göre asgari yolculuk süreleri hesaplandı.

Nisan 2012 verilerine göre hazırlanan bu araştırma çerçevesinde 10 milyondan fazla rota incelenmiş olup, alınan sonuçlar Fatih Sultan Mehmet Köprüsündeki yol çalışmalarından ve yaz ayları için tipik olan trafik yoğunluğu düşüşünden etkilenmemiştir.

Bir örnek olarak, yapılan hesaplamalara göre sabah saatlerinde İstanbul Atatürk Havalimanından Taksim Meydanına kadar yolculuk ortalama olarak 80 dakika, akşam saatlerinde Söğütlüçeşme, Kadıköyden Maslaka kadar yolculuk ise 55 dakika sürmektedir.

Araştırmanın sonucunda elde edilen haritalara kaynak linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2008-2018 Tüm Hakları Saklıdır. YüreğininSesi.CoM görüntülü seslichat kameralı seslisohbet sitesi