Yaz Saati Uygulamasının Günü Değişti

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulamasının tarihi değişti

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması, 28 Mart Pazartesi günü başlatılacak.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, 28 Mart Pazartesi günü gece 03.00’ten (pazarı pazartesiye başlayan gece) itibaren tüm yurtta saatler bir saat ileri alınacak.

Saatler, 30 Ekim 2011 tarihinde Pazar günü saat 04.00’te geri alınacak.

ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRECEKLER İÇİN PAZARTESİYE ALINDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının önerisi ile ileri veya geri saat uygulamasına normalde her yılın Mart ve Ekim ayının son pazar günü (cumartesiyi pazara bağlayan gece) başlanıyordu. Bu yıl Mart ayının son pazar günü aynı zamanda Yüksek Öğretime Giriş Sınavı (YGS) yapılması nedeniyle öğrencilerin bu durumdan etkilenebileceği gündeme geldi.

Bakanlar Kurulunun değerlendirilmesi üzerine YGS sınavı nedeniyle bu yıl pazar gününü pazartesi gününe bağlayan gece ileri saat uygulamasına geçilmesine karar verildi.

ÖZEL OKULLAR BİRLİĞİ BAŞKANI GÜLAN: ”BAKANLAR KURULU’NA DA BÖYLESİ BİR KARAR YAKIŞIRDI. ÇAĞRIMIZA KULAK VERDİKLERİ İÇİN TÜM EĞİTİM CAMİASI VE TÜRKİYE GENÇLİĞİ ADINA TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulamasının 28 Mart Pazartesi gününe alınması kararını memnuniyetle karşılayan Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan, ”Bakanlar Kurulu’na da böylesi bir karar yakışırdı. Çağrımıza kulak verdikleri için tüm eğitim camiası ve Türkiye gençliği adına teşekkür ediyoruz” dedi.

Dernek Başkanı Gülan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 27 Mart’ta yapılması planlanan ileri saat uygulamasının aynı gün yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) girecek öğrencileri olumsuz etkileyeceği yönünde uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak, bu konuda Bakanlar Kurulu’na çağrıda bulunduklarını söyledi.

Bu uyarıları dikkate alan Bakanlar Kurulu’nun ileri saat uygulamasını YGS imtihanından 1 gün sonraya ertelemesinin doğru bir karar olduğunu kaydeden Gülan, ”Saatlerin 27 Mart’ta ileri alınmasına kesinlikle karşı olduğumuzu daha önce açıklamıştık. Çünkü, saatlerin alındığı gecenin sabahında 1,5 milyona yakın öğrenci hayatlarının belki de en önemli sınavına girecekler. Bu uygulama çocuklarımızı, gençlerimizi psikolojik olarak da etkileyecekti” dedi.

Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu olmak üzere tüm Bakanlar Kurulu üyelerine tüm eğitim camiası ve Türkiye gençliği adına teşekkür ettiklerini ifade eden Gülan, ”Bakanlar Kurulu’na da böylesi bir karar yakışırdı. Ayrıca Anadolu Ajansı’na da bu konuyu gündeme getirdiği ve endişelerimizi kamuoyu ile paylaştığı için teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararı uyarınca, 28 Mart Pazartesi günü gece 03.00’ten (pazarı pazartesiye başlayan gece) itibaren tüm yurtta saatler bir saat ileri alınacak. Saatler, 30 Ekim 2011 Pazar günü saat 04.00’te geri alınacak.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir