Yeni Alfa Romeo Tonale, 275 beygirlik PHEV versiyonuyla tanıtıldı

Yeni 2022 Alfa Romeo Tonale, konsept versiyonunun çıkışından üç yıl sonra nihayet tanıtıldı. Hatırlanacak olursa kompakt SUV’un çıkışı ekstra geliştirme sürecine ihtiyaç duyulduğu gerekçesiyle ertelenmişti.

Yeni Alfa Romeo Tonale özellikleriyle neler sunuyor?
PHEV yani şarj edilebilir hibrit sistemiyle İtalyan marka için bir ilki teşkil eden 2022 Alfa Romeo Tonale, önümüzdeki nisan ayında satışa sunulacak. Kompakt SUV’un Avrupa’daki şarj edilebilir hibrit versiyonunda 1.3 litre turbo dört silindirli benzinli ünite, arka aks üzerine konumlandırılmış bir elektrik motoru, 6 ileri otomatik şanzıman ve 15.5 kWsa’lik batarya bulunacak.

Plug-in Hybrid Q4 olarak adlandırılan bu versiyon, adından da anlaşılabileceği üzere dört tekerlekten çekişli olacak ve toplamda 275 beygir güç üretecek. Ağırlığı 1900 kg olan bu versiyon, 6.2 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresiyle ailenin en hızlı üyesi olacak. Karma kullanımda 60 km, şehir içi kullanımda ise 80 km’ye kadar saf elektrikli sürüş menzili sunan batarya, 7.4 kW wall box ile 2.5 saatte tam şarj olabilecek.

Yeni Alfa Romeo Tonale, 275 beygirlik PHEV versiyonuyla tanıtıldı

2022 Alfa Romeo Tonale, şarj edilebilir hibrit versiyonun yanında 48V hafif hibrit desteğine sahip seçeneklerle de tercih edilebilecek. Önden çekişli 1.5 litre turbo dört silindirli benzinli üniteyle gelen bu versiyonlar, seçilen pakete göre 130 veya 160 beygir güç sunacak.

7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla kombine edilen bu hafif hibrit versiyonlarda versiyonlarda, benzinli üniteye 20 beygir güç ve 55 Nm tork üreten bir elektrik motoru destek olacak. Dur-kalk trafik veya park manevraları gibi pek çok düşük hız gerektiren senaryoda sadece elektrik motorunun kullanılmasını sağlayan modlar da özellikler arasında olacak.

Altyapı ve teknolojiler
Kompakt SUV, Fiat-Chrysler paltformunun yoğun şekilde değiştirilmiş bir versiyonu üzerine inşa edilmiş. Aynı platform bazı Jeep modellerinde de kullanılıyor ancak iz genişliği Alfa’da daha fazla. MacPherson süspansiyon kullanılan SUV’da Frequency Selective Dampers (FSD) adı verilen amortisörler standart iken, adaptif amortisörler opsiyon listesinde.

Yeni Alfa Romeo Tonale, 275 beygirlik PHEV versiyonuyla tanıtıldı
Tam Boyutta Gör
Farklı sürüş modları, yeni Alfa Romeo Tonale ile yolculukları daha keyifli hale getirecek. Advanced Efficiency modu PHEV versiyon için öne çıkarken, Natural modu da benzinli ünite ve elektrikli motor arasında denge kuracak. Dynamic ise adından da anlaşılacağı üzere daha sportif bir sürüş sağlayacak. Öte yandan, ‘brake by wire’ teknolojisine sahip rejeneratif fren sistemi ve Brembo imzalı dört pistonlu ön kaliperler de özellikler arasında yer alacak.

İç mekana baktığımızda, Tonale’in kişiselleştirilebilir 12.3 inç dijital gösterge paneline 10.25 inç dokunmatik multimedya ekranına sahip olduğunu görüyoruz. Söz konusu sistem, Amazon Alexa’nın yanı sıra kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay desteğine sahip. Entegre blockchain teknolojisine de sahip olacak kompakt SUV, adaptif hız sabitleyici, kör nokta ve arka çapraz trafik görüntüleme, otonom frenleme ve 360 derece kamera desteği ile seviye 2 otonom sürüş özelliği sunacak.

Çift bölgeli klima, ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklar, Harman Kardon ses sistemi, kablosuz akıllı telefon şarj ünitesi gibi özelliklere sahip olan 2022 Alfa Romeo Tonale’in elektrikli bagaj kapağı, 500 litrelik alana erişim sağlayacak. Super ve Ti isimli donanım seviyelerinin yanı sıra Sprint ve Veloce isimli opsiyon paketleri de sunulacak.

Benzer Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir