Yeni gezegen keşfi heyecan yarattı Gezegenlerin üçü yaşanabilir durumda

Yazar: ,

Yeni gezegen keşfi tüm dünyada gündeme oturdu. NASA, dünya ile benzerlikleri olan 7 yeni gezegen keşfedildiği açıkladı. Gezegenlerin üçünün yaşanabilir bölgenin içinde olduğununun belirtildiği açıklama tüm dünyada heyecan yarattı. Google ise yeni gezegen keşfine kayıtsız kalmadı ve özel bir tema ile doodle hazırlandı. Googleı ziyaret eden kullanıcılar yeni keşfedilen 7 gezegen için hazırlanan videoyu izleyebiliyor. ABDnin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Spitzer Uzay Teleskopu’nun Trappist-1 yıldızının güneş sistemine benzer bir yapıda olduğunu gösterdiğini açıkladı.

NASA yetkilileri, bir grup uzay bilimci ekibin dünyaya 40 ışık yılı mesafede bir yıldızın yörüngesinde 7 gezegenin bulunduğunu açıkladı. 7 gezegenin bulunmasının ardından Googleda tüm ülkelerde Doodle yayınladı.

Bern Üniversitesinden Prof. Brice- Olivier Demory, Jüpiter büyüklüğündeki Trappist-1 adındaki serin yıldızın etrafından dönen 7 gezegenden üçünün yıldıza içinde hayat bulunabilecek yakınlıkta olduğunu, diğer dördünün de hayat bulunma ihtimali olduğunu söyledi. ABDnin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Spitzer Uzay Teleskopu’nun Trappist-1 yıldızının güneş sistemine benzer bir yapıda olduğunu gösterdiğini açıkladı.

Güneş Sistemi dışında Samanyolu Galaksisi içindeki Kova takımyıldızı içindeki Trappist-1 ismi verilen yıldızın yörüngesinde keşfedilen gezegenlerin Dünyaya benzerlik gösterdiği belirtildi. Bilim adamları, gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu ifade etti.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA Uzay Misyonundan Thomas Zurbuchen Washingtonda gazetecilere yaptığı açıklamada Bu keşif, ikinci bir Dünya bulup bulamayacağımız değil, ne zaman bulacağımız sorusunu gündeme getiriyor dedi.

Tüm dünyada bütün haber merkezleri tarafından son dakika olarak duyurulan tarihi keşif, heyecan yarattı. Bazı gazeteler Evrende yalnız değil miyiz? başlığını attı.

Yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan Trappist-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu, canlı yaşamına olanak verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha detaylı incelenmesinin gerekeceği belirtildi.

Keşfi yapan Liege Üniversitesi Öğretim Üyesi Michael Gillon ve ekibi, yıldızın etki bölgesinde Dünyaya benzeyen daha fazla gezegenin olabileceğini ileri sürdü.

Tüm bunlardan çıkarılacak sonuç şu ki dünya dışındaki yaşamları keşfetme yolunda tarihi bir adım attık. diyen araştırma ekibinden Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Amaury Triaud, Samanyolu Galaksisi içinde Dünya büyüklüğünde çok sayıda başka gezegen olduğunu öğrenmek inanılmaz bir şey. dedi.

Diğer bir ekip üyesi Liege Üniversitesinden Emmanuel Jehin de Galaksimizde 200 milyondan fazla yıldız var. Bunların her birinde 10 tane Dünya benzeri gezegen olsa artık gerisini siz hesap edin. diye konuştu.

Gillon ve ekibi geçen baharda Trappist-1 ve çevresinde üç gezegen keşfettiklerini bildirmişti. Şimdiyse sayı yediye çıktı. Ekip, sayının yakın zamanda daha da artabileceğini vurguluyor.

Araştırmanın yeni bulguları Nature dergisinde yayınlanacak.

Benzer Yazılar

Bir cevap bıraka bilirsin