YKS maratonu başladı 30 haziran cumartesi 2018

Üniversite hayali kuran 2 milyondan fazla genç için YKS maratonu başladı. Öğrenciler, saat 10.15te başlayan Temel Yeterlilik sınavında ter döküyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından düzenlenen bu sene ilk defa düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) saat 10.15te başladı.

Öğrenciler, Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) Yabancı Dil Testi (YDT) oturumlarında ter dökecek. TYT, bugün 10.15te uygulanırken, AYT yarın sabah saat 10.15te, YDT ise aynı gün 15.15te yapılacak.

TYT’ye 2 milyon 371 bin 784, AYT’ye 2 milyon 19 bin 853, YDT’ye ise 131 bin 453 aday başvuru yaptı.

Sınav soruları 1 Temmuzda

ÖSYM, YKS sorularının tamamını 1 Temmuz Pazar günü akşam internet sitesinden açıklayacak.

ÖSYMden yapılan açıklamaya göre, YKSnin 30 Haziran Cumartesi günü yapılacak birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) ile 1 Temmuz Pazar gerçekleştirilecek ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testinin (YDT) ardından, sınav sorularının tamamına akşam saatlerinde web sitesinden ulaşılabilme imkanı sağlanacak.

Sonuçlar 31 Temmuzda açıklanacak

ÖSYM, sınav sonuçlarının açıklanma tarihi olarak önceden belirlenen bir tarihte değişikliğe gitmedi. Buna göre YKS sonuçları, planlandığı gibi 31 Temmuz 2018de açıklanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan YKS mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı Twitterdan YKS sınavına dair açıklama yaptı. Erdoğan mesajında, Ülkemizin 2023 yolunda en önemli güvencesi olan siz değerli gençlerimize, Yükseköğretim Kurumları Sınavında başarılar diliyorum. Allah zihin açıklığı versin. ifadelerini kullandı.

Kaynak: TRT Haber

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir