Youtube dava açtı

Merkezi ABDde bulunan video paylaşım sitesi youtube, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının idari işlemi ve mahkeme kararıyla Türkiyede kapalı olan sitenin erişime açılması için Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Youtube TİBin idari işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması için de ayrıca Ankara 4. idare Mahkemesinde dava açtı.

Türker Karapınar – ANKARA

TİBin idari kararıyla Dışişleri Bakanlığındaki gizli Suriye toplantısının kayıtlarının yayınlandığı Youtube kapatılmıştı. Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi de milli güvenlik gerekçesiyle Youtubea erişimin engellenmesine karar vermişti. Ardından Türkiye Barolar Birliği (TBB) mahkeme kararının kaldırılmasını istemişti. Bu itiraz üzerine Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesinin twitterı açar kararını emsal göstererek Youtube yasağını kaldırmıştı. Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı bu karara itiraz etmişti. İtirazı kabul eden Gölbaşı Asliye Ceza Mahkemesi kararıyla youtube kapalı kalmaya devam etmişti.

AYM yolu açıldı

Yasağın devamı kararıyla youtube kapalı kalmaya devam ederken, itiraz üzerine verilen kararlar kesin olduğu için Youtubela ilgili iç hukuk yolları tükendiğinden Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolu da açılmıştı.

Youtube başvurdu

Alınan bilgiye göre merkezi ABDde bulunan youtube, Türkiyedeki avukatı Gönenç Gürkaynak aracılığıyla bugün sabah saatlerinde Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulundu. Başvuru dilekçesinde youtube ile ilgili yasak nedeniyle düşünce ve ifade hürriyeti hakkının ihlal edildiğinin tespitine karar verilmesi istendi. Başvuruyu AYM karara bağlayacak. AYM yasak nedeniyle ifade hürriyetinin ihlal edildiğine karar verirse youtube erişime açılacak. AYM daha önce ifade özgürlüğüne karşı ağır bir müdahalede bulunulduğu gerekçesiyle sosyal paylaşım sitesi twitterın da erişime açılmasına karar vermişti.

İdari yargıda da dava

Youtube ayrıca yine avukatı Gürkaynak aracılığıyla TİBin idari işleminin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesinde dava açtı.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir