Aradan geçen 2.5 yıl sonunda en nihayetinde YouTube’a uygulanan erişim yasağı sona erdi.

Bildiğimiz gibi, Atatürk’e hakaret içeren videoların bulunduğu gerekçesiyle 2.5 yıl önce erişim yasağı uygulanmaya başlanan site, sözkonusu videoların kaldırılması ertesinde ülkemizde erişime açıldı.

Merkezi Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı bir telif ajansı, dün Atatürk’e hakaret içeren videoların haklarını satın alarak siteden kaldırdığını açıklamıştı.

YouTube’a erişimin önündeki yasal engelin kalktığını duyuran şirketin CEO’larından Erdem Karahan, ‘Kendi çözümlerimizi kullanarak o videoları kaldırdık. Arşivden Atatürk’ün görsellerini koruma yetkisi aldığımız için bizim için bir problem olmadı’ açıklamasını yaparken, yasağa neden olan videoların neden bugüne kadar silinemediği hakkında ise şirketin bir diğer CEO’su Yücel Yolcu şunları söyledi:

Bu talep daha bize yeni geldi. Bu içeriklerin şimdiye kadar sahibi yoktu ve bir içeriği silmek istiyorsanız sahibini bulmanız gerekir. Görselleri kimse sahiplenmedi. Bu görseller bu şirkete hak olarak verildi.

Konuyla ilgili bugün açıklama yapan bir başka isim olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, telif yönteminin uygulanması yoluyla yargı kararının yerine getirildiğini, mahkemeye müracaat edilip tamamen bu filtrelemenin ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

Ve tabii ki bizim gözlerimiz de YouTube sansürünün kalkması ertesinde otomatik olarak diğer yasaklı sitelere çevrildi. Ülkemizde halen 7 binden fazla internet sitesine erişim engeli uygulanıyor. Bakalım onların akıbeti ne olacak…

Haydi bakalım; vatana, millete hatırlı olsun

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here