6 Ocak 2015 Salı Bugün hava durumu nasıl olacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yurdun birçok bölümünde kar bekleniyor.

İstanbulda kar yağışının artarak devam etmesi bekleniyor. Ankarada ise yoğun yağışlar azalarak sürecek.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Marmaranın batısı ve Kuzey Ege kıyıları dışında ülke genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Güney Ege kıyıları, Akdeniz kıyıları, Doğu Karadeniz Kıyıları ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yağmur ve sağanak; yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek yağışların, Marmaranın doğusu, Antalyanın doğu ilçeleri, İç Anadolunun kuzey ve doğusu, Batı ve Orta Karadeniz, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğusu ile Isparta, afyonkarahisar, Kütahya, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, muş, Bitlis, Şırnak, Hakkari ve Şanlıurfa çevrelerinde kuvvetli; Doğu Anadolunun batısı, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adana, Gaziantep, Kilis ve adıyaman çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının iç ve batı kesimlerde 4 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, batı bölgelerde kuzey, doğu kesimlerde güney yönlerden yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara, Kıyı Ege, İç Anadolunun doğusu, Doğu Akdeniz, Orta Karadenizin iç kesimleri, Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde (60-90 km/saat) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı (Yağışların öğle saatlerine kadar kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın kuzeyli yönlerden kuvvetli esmesi bekleniyor) -2

İstanbul: Çok bulutlu ve kar yağışlı (Yağışların yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor) 3

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu, iç ve yüksek kesimleri kar yağışlı 4

Adana: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı (Yağışların kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor) 14

Antalya: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların; doğu ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor) 10

Samsun: Parçalı çok bulutlu, yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların yer yer kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor) 3

Trabzon: Parçalı çok bulutlu, yağmurlu, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı (Yağışların gece saatlerinden itibaren yer yer kuvvetli ve yoğun kar şeklinde olması bekleniyor) 6

Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kar yağışlı (Yağışların gece saatlerinden sonra yer yer yoğun olması bekleniyor) 1

Diyarbakır: Çok bulutlu, yer yer kuvvetli yağmurlu 11

Tipide 10 araçta 50 kişi mahsur

İSTANBULDA HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse, İstanbulda Üsküdar, Kısıklı ve Çamlıca Tepesinde kar yağışının devam ettiğini, Şile, Ağva, Tuzla, Orhanlı, Hadımköy, Beylikdüzü ve Başakşehirde de yağışın başladığını söyledi.

Köse, kentte soğuk havanın dün itibarıyla etkili olduğunu, kar yağışının Anadolu Yakasında Pendik, Sultanbeyli, Şile, Beykoz ve köylerinde, Avrupa Yakasında Arnavutköy, Hadımköy, Büyükçekmece ve Sarıyerde etkisini gösterdiğini ifade etti.

BUGÜN ÖĞLE İLE AKŞAM SAATLERİ ARASINDA…

Bugün öğle ile akşam saatleri arasında İstanbulun büyük bölümünde kar yağışının etkili olacağını vurgulayan Köse, şunları kaydetti:

Yağıştan, Silivrinin batısında kalan kesim ve Trakya kesimi etkilenmeyecek. Kar, Büyükçekmece ve doğusunda kalan kısımda görülecek. Hava çok soğuk olduğu için düşen her damla kar olacak. Yağışın bugün öğle ve akşam saatleri arasında olmasını bekliyoruz. Zaten şu an Üsküdarda, Kısıklıda, Çamlıca Tepesinde kar yağışı devam ediyor. Şile, Ağva, Tuzla, Orhanlı, Hadımköy, Beylikdüzü ve Başakşehirde de başladı. Anadolu Yakasının Pendik Sultanbeyli, Şile ve Beykozun köylerinde 3-8 santimetre, Avrupada Arnavutköy, Hadımköy ve Büyükçekmecede 3 santimetre, Sarıyerde de 2 santimetre kar örtüsü var. Şehrin merkezindeki insanlarımız öğleden sonra kara kavuşacak.

Öte yandan, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinde kentin belli kesimlerinde başlayan kar yağışı, öğleden sonra etkisini artıracak.

Şehrin büyük bölümünü etkileyecek yağışın, kuvvetli poyrazla birlikte tipi şeklinde görülebileceği vurgulanırken, sıcaklığın da 3 derece civarında olacağı aktarıldı.

Ayrıca, kuvvetli poyraz nedeniyle buzlanmanın yaşanabileceğine işaret edilerek, sürücülerin dikkatli olması istendi.

VALİLİKTEN İSTANBULLULARA UYARI

İstanbul Valiliği, 2 gün boyunca aralıklarla etkili olacağı tahmin edilen kar nedeniyle vatandaşları ve ilgilileri uyardı. Açıklamada özel araçlarla trafiğe çıkılmaması gerektiği vurgulandı.

Valiliği, akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur şeklinde başlayacak yağışın, gece saatlerinden itibaren kara dönüşmesinin beklendiğini belirterek, 2 gün boyunca aralıklarla etkili olacağı tahmin edilen kar nedeniyle vatandaşları ve ilgilileri uyardı.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğünden alınan hava tahmin raporunda; akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur şeklinde başlayacak yağışın gece saatlerinden itibaren kara dönüşmesi, Salı ve Çarşamba günleri aralıklarla etkili olması beklendiği, Perşembe günü ise etkisini azaltarak aralıklı hafif kar yağışına dönüşmesi tahmin edilmektedir.

Ayrıca, 6 Ocak Salı gününden itibaren beklenen buzlanma ve don olayının Cuma sabah saatlerine kadar sürmesi beklenirken, rüzgarın bugünden itibaren Perşembe günü ilk saatlere kadar kuzeyli yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına şeklinde esmesi beklenmektedir.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın olumsuz etkilerine karşı ilgili kamu kurum ve kuruluşları gerekli tedbirleri almaları konusunda uyarılmış olup, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ve ilgili Kamu Kurum ve Kuruluşları bugünden itibaren olumsuz havanın İlimizi terk edeceği ana kadar teyakkuz halde bulunacaktır.

BU ÖNERİLERE DİKKAT

Valilik açıklamasında, kar yağışı nedeniyle vatandaşlar da uyarılarak, şöyle denildi:

Kar yağışı, don ve buzlanmanın ve ani sıcaklık düşüşü nedeniyle halkımızın günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilememesi için, aşağıdaki tedbirlerin uygulamaya konulması kararlaştırılmıştır.

Kar yağışı, don ve buzlanmanın etkili olduğu gün ve saatlerde;

-Zorunlu olmadıkça vatandaşlarımızın özel araçları ile trafiğe çıkmamaları, araçları ile yola çıkan vatandaşlarımızın mutlaka kar lastiği, zincir, takoz ve çekme halatı vb. kullanmaları/bulundurmaları, araçların teknik yönden gerekli kontrollerini yaptırmaları,

-Kural dışı ve trafik seyrini tehlikeye atıcı davranışlardan kaçınmaları, trafik işaret ve işaretçilerine uymaları,

-Olası trafik yoğunluğu düşünülerek araçların akaryakıt ikmallerinin yapılması,

-Acil yardım araçlarının, engellenmeden rahatça seyr-ü seferlerinin yapılabilmesi için, sürücülerimizin emniyet şeritlerini kullanmamaları ve bu hususta hassasiyet göstermeleri, ayrıca trafiğin yoğun olduğu zamanlarda alternatif güzergâhları kullanmaları, arıza hallerinde araçların sürücüler tarafından terk edilmemesi ve acil çağrı için 155 Polis İmdat, 156 Alo Jandarma, 159 Karayolları telefon numaralarını aramaları,

-Elektrik kesintisi ve buna bağlı olarak oluşacak su kesintisi, ısınma ve aydınlatma gibi günlük ihtiyaçların karşılanması hususunda tedbirli ve dikkatli olmaları,

-Elektrik enerjisinin sağlıklı verilemediği hallerde oluşabilecek düzensiz voltaj durumlarında, elektrikli ev aletlerinin kontrollü bir şekilde kullanılması,

-Görevli ekiplerin çalışmalarını kolaylaştırma yönünde destekleyici anlayışla; site, apartman ve işyeri sorumlu yönetici ve sahiplerinin mevcut alanlarını, giriş ve çıkış yollarını kar ve buzdan temizlemeleri.

SOĞUKTA DİKKAT!

Ani sıcaklık düşüşlerinin yaşandığı ve olumsuz hava şartlarının hüküm sürdüğü günlerde;

-Yaşlı, çocuk, hamile bayanlar ile kalp ve akciğer hastalığı olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmaması,

-Hava koşullarına uygun giysilerin giyilmesi,

-Zorunlu olmadıkça av, gezi, piknik amaçlı açık araziye çıkılmaması,

-Kapalı alanlarda mangal gibi aparatların kullanılmaması, baca zehirlenmelerine karşı sobaların dikkatli kullanılması,

-Tamirhane ve benzeri kapalı mekanlarda ısınma amacıyla otomobil çalıştırılmaması,

-Vatandaşlarımızın sağlığı ile can ve mal güvenliği açısından büyük önem arz etmektedir.

ACİL TELEFONLAR

İstanbul Valiliği ayrıca, vatandaşların ihtiyaç duydukları durumlarda, İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğnün (İstanbul AFAD) 0 212 455 70 00 ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı Afet Koordinasyon Merkezinin (AKOM) 0 212 444 25 66 numaralı telefonlarını arayabileceklerini duyurdu.

Yazar: YuReKTeN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir