Ankara’daki operasyonun perde arkası

İstanbul merkezli olarak gerçekleştirilen ve aralarında 3 bakanın oğlu, önemli iş adamları ve bürokratların gözaltına alındığı yolsuzluk operasyonun Ankara ayağının ayrıntıları ortaya çıktı

Sertaç KOÇ Ankara

Soruşturmayı yürüten İstanbul Organize Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler, bu ilden saat 02.00de yanlarında gözaltı kararlarıyla birlikte başkente gelmek üzere yola çıktı. Saat 05.00-05.30 sıralarında başkente gelen ekipler, burada Ankara polisiyle birlikte 06.00da operasyonu gerçekleştirdi. Ekiplerin gözaltı kararına ilişkin başkentte hiçbir kişi ya da kurumla irtibata geçmediği öğrenildi. Ankara Valiliği de, Validen izin almışlar, isim vermemişler başlığı ile yer alan haberlerin gerçeklerle bağdaşmadığını bildirdi. Valilik, il dışından gelen polis amir veya memurlarının valiyle görüşmesi gibi bir uygulama bulunmadığını belirtti.

Milliyetİn aldığı bilgilere göre, Türkiyeyi sarsan yolsuzluk operasyonunun Ankara ayağına ilişkin önemli ayrıntılar ortaya çıktı.

02.00de yola çıktılar
Soruşturmayı yürüten İstanbul Emniyeti Organize ve Mali Şube müdürlüklerine bağlı ekipler operasyonun Ankara ayağında gözaltına alınacak kişilere ilişkin gözaltı kararlarıyla saat 02.00de İstanbuldan başkente gelmek üzere yola çıktı. Ekipler, saat 05.00-05.30 sıralarında Ankaraya geldi. Başkente gelen İstanbul polisi, ilk olarak Ankara Emniyet Müdürlüğüne gitti. Ekipler, burada savcılığın verdiği gözaltı kararını Ankara Emniyeti Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü ekiplerine iletti. Ankara ve İstanbul polisi daha sonra belirlenen adreslere operasyon yapmak için yola çıktı. Ekipler belirlenen beş adrese yapılan eş zamanlı operasyonda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Çağlayanın özel kalem müdürleri M.B.K. ve O.K. ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktarın danışmanı S.S. ve Çevre Şehircilik Bakanlığında genel müdür olarak görev yapan M.A.K.yı, gözaltına aldı.

İrtibat kurmadılar
İstanbul ve Ankara polisi başkentte düzenlediği operasyonlar öncesi herhangi bir kurum ya da yetkili ile irtibat kurmadı. Ekipler ellerindeki gözaltı kararlarına dayanarak gözaltı işlemlerini gerçekleştirdi. İstanbuldan gelen ekiplerin Ankara Valisi Alaaddin Yükselden operasyon öncesinde izin aldığı, ancak kimi gözaltına alacaklarına yönelik bilgi vermediği iddialarının da gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Valilik de yalanladı
Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada da, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri görevli polislerinin Ankara Valisinden izin istediğine yönelik haberde üretilen senaryonun esasen idari usul ve esaslara uygun olmadığı görülmektedir. Başka illerden gelen polis amir veya memurlarının İl valileri ile görüşmesi uygulaması Türk İdari Hukuku teamüllerine uygun bulunmamaktadır. İl valilerinin asayiş ve bu benzeri olaylarla ilgili olarak muhatabı sadece İl Emniyet Müdürleri olup iş bu haber; yalan, yanlış ve gerçeklerle bağdaşmamaktadır denildi.

Add your comment

Your email address will not be published.