Günde Ne Kadar Su İçmeli…

Günde Ne Kadar Su İçmeli…

Vücuttaki organların fonksiyonlarını sürdürebilmesi ve sağlıklı bir yaşam için günlük içilmesi gereken su miktarı…!

Uzman Doktor Selahattin Türen, “Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur.” diye konuştu.

Memorial Hastanesi Dahiliye Bölümü doktorlarından Uz. Dr. Selahattin Türen, ‘Su tüketiminin faydaları’ hakkında bilgi verdi. Su tüketiminin insan yaşamındaki yararlarına dikkat çeken Türen, “Az su içenlerde yorgunluk, dikkat güçlüğü ve hafıza bozuklukları görülebilir.” dedi. Bir kişinin günlük ortalama 2 buçuk litre su tüketmesi gerektiğini dile getiren Türen, “Su tüketim miktarı çevresel ve kişisel şartlara göre değişir. Su tüketiminin sağlığımız için çok önemli olduğu yıllardır anlatılır. Peki günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır? Bu konuda uzmanların farklı görüşleri olsa da çoğunlukla ortalama günlük su tüketiminin 2-2 buçuk litre olması tavsiye edilir. Bunu günde 8 defa 8 onz (250 ml veya bir su bardağı) su içilmesi şeklinde de duymuş ve okumuş olabilirsiniz. Bu miktarlar ortalama miktarlardır. İdeal olan ise su ihtiyacının kişinin durumuna ve mevcut hastalıklarına, hava sıcaklığına ve aktivite düzeyine göre ayarlanmasıdır. Sağlıklı yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının yüzde 60’ını, kadında yüzde 50′ sini su oluşturur. Bu oranlar yeni doğan bir bebekte yüzde 70- 75 iken yaşla birlikte azalır. İnsan beyninin yüzde 95’i ve akciğerlerin yüzde 90’ını su oluşturur. Vücuttaki bütün sistemler, organlar ve hücreler yeterli su olmadan fonksiyonlarını sürdüremezler. Hücre içinde gerçekleşen bütün hayati metabolik olaylar ancak hücre içinde su yeterli ise gerçekleşebilmektedir. Vücut sıvısının yüzde 2 gibi küçük bir oranda azalması bile hafif yorgunluk, yakın hafızada hafif bozulma, dikkati toplamada ve yapılan işe odaklanmakta güçlüklere neden olur. Vücut sıvısının azalmasına basitçe ‘dehidratasyon’ denir. Gün boyu devam eden hafif yorgunluğun en sık nedenlerinden biri de hafif dehidratasyondur.” dedi.

SU NEDEN SAĞLIKLI YAŞAM KAYNAĞI?

Suyun vücutta taşıyıcı görevlere sahip olduğuna vurgu yapan Türen, suyun faydalarını şöyle sıraladı: “Su, hücrelere besin ve oksijen taşır, atıkları uzaklaştırır. Böbreklerin toksik maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Kan ve lenf sisteminin büyük bir kısmını oluşturur. Vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır. Kan basıncını kontrol eden elektrolitlerin dengelenmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Sıcak havalarda vücudu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar. Yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar. Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır. Su, emziren kadınlarda, süt üretimini artırır. Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur. Eklemlerin kayganlığını sağlar.”

SU TÜKETİMİ AZALDIKÇA VÜCUT KİLO ALMAYA BAŞLAR

Su tüketiminin azalması durumunda vücutta yağ miktarının artacağını ifade eden Türen, “Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir. İçme suyu veya doğal kaynak sularının birçoğu bölgeden bölgeye degişmekle birlikte, bazı minarelleri içerir. Vücudumuz için gerekli olan minarellerin bir kısmını içtiğimiz sulardan elde ederiz. Bunlar içinde kalsiyum, magnezyum ve sodyum daha fazla miktarda olanlardır. Flor, iyot ve diğer eser elementlerin de bir kısmını içtiğimiz sulardan sağlarız.” diye konuştu.

KİMLER DAHA FAZLA SU TÜKETMELİ?

Susuzluğu gidermek için günlük içilen su miktarının en az iki katının tüketilmesi gerektiğini aktaran Türen, kimlerin daha fazla su tüketmesi gerektiği ile ilgili şu bilgileri verdi: “Yüksek proteinli diyetle beslenenler. Lifli gıdalardan zengin beslenenler. Bulantı kusma ve ishal ile sıvı kaybının arttığı zamanlar. Ağır fiziksel aktivite yapanlar. Çok sıcak ortamlarda olup, aşırı terleyen kimseler daha fazla su tüketmelidirler.”

ÇAY, KAHVE VE KOLA SUYUN YERİNİ TUTMAZ

‘İçeceklerin hiçbiri suyun yerine geçemez’ diyen Türen “Su, kalori içermez ve asiditesi yoktur. Kafeinli içeceklerin fazla tüketilmesi, çarpıntıya neden olurken, bu içeceklerin beraberinde fazla şeker ve krema tüketilmesi de gereksiz kalori alınmasına yani kilo artışlarına sebep olabilir. Ayrıca kafeinin idrar söktürücü özelliği de olduğundan fazla tüketildiginde önce sıvı alımı artmış olur, ancak daha sonra idrarla sıvı kaybı artar. Kola ve benzeri asitli içecekler mideye rahatsızlık verdiği gibi; alınan asidin etkisini azaltmak için vücut çok fazla su harcamak zorunda kalır.” şeklinde konuştu.

SU TÜKETİMİNİ ARTIRMAK İÇİN ÖNERİLER

Su içmek için susamayı beklememek gerektiğini anlatan Türen, su tüketimini artırmak için bazı önerilerde bulundu. Türen’in önerilerini şöyle sıralayabiliriz: “Yemeklerle birlikte ve yemek aralarinda su için. Günde 8 kez 8 onz (240 ml, 1 su bardağı) su için. Kendinize su içmek için güzel bardaklar ya da şık bir sürahi edinebilirsiniz. Çalışma ortamınızda ve evinizde belirleyeğiniz bölümlere ‘su iç’ yazılı notlar asabilirsiniz. Ofis bilgisayarınıza su hatırlatması programlarından kurabilirsiniz. Böylelikle siz işinize konsantre olmuş çalışıyorken, ekranda beliren su şişesi size su vaktinin geldiğini hatırlatır.”

(CİHAN)

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir