Ilıcak Cezası Medya Derneğini Kızdırdı!

Ilıcak Cezası Medya Derneğini Kızdırdı!

Çiçeği burnunda Medya Derneği Nazlı Ilıcak’a verilen cezaya bakın nasıl tepki gösterdi

Medya Derneği’nden yapılan açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin basın özgürlüğünü ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olarak kabul ettiği belirtildi. Keskin dille ifade edilen fikirlerin dahi eleştiri sınırları içinde değerlendirilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, “Ceza AB’ye tam üyelik müzakerelerini devam ettiren Türkiye’de basın özgürlüğü açısından endişe verici. Bu nedenle ülkemizde yasama organının basın özgürlüğü önündeki engelleri kaldırmaya yönelik yasal düzenlemeler yapmasını, yargı organlarının mevcut yasaları meslektaşlarına yönelik eleştiriler de dahil olmak üzere muhatapların kimliklerinden bağımsız, objektif kriterlerle, AB standartlarında yorumlamasını ve takdir haklarını basın özgürlüğünden yana kullanmasını arzu etmekteyiz.”denildi.
Açıklamada Nazlı Ilıcak’a verilen mahkumiyet kararının, Türkiye’de basın hürriyeti aleyhine yorumlanabilen yasaların demokrasi ve hukuk devleti anlayışı doğrultusunda düzeltilmesinin ne kadar acil bir ihtiyaç haline geldiğinin göstergesi olduğuna dikkat çekildi. Sabah Gazetesi yazarı Nazlı Ilıcak, 25 Mayıs 2009 tarihli yazısında Osman Kaçmaz’ın ‘işgüzarlık yaptığını’ yazmıştı. İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir