Piyasalar AB belirsizliği ile tedirgin

Piyasalar AB belirsizliği ile tedirgin

Avrupaya ilişkin politik belirsizliklerin gündemin üst sıralarına çıkmasıyla küresel piyasalarda karışık bir seyir izleniyor.

Avrupaya ilişkin politik belirsizliklerin gündemin üst sıralarına çıkmasıyla küresel piyasalarda karışık bir seyir izleniyor.

Fransada gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçimine ilişkin belirsizlikler piyasalarda tedirginliğe neden oluyor. Fransada aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Penin, Avrupa Birliğinin (AB) Avrupadaki ulusları parçaladığını, bu nedenle AB konusunu bitirme zamanının geldiğini ifade etmesi, Avro Bölgesinin olduğu kadar genel ekonomiye ilişkin tedirginlikleri de artırıyor.

Fransada nisan ayında başlayacak cumhurbaşkanlığı şeçimine ilişkin beklentiler ve adayların açıklamalarının mayıs ayında seçimler sonuçlanıncaya kadar piyasaların yönü üzerinde, hatta ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz kararları üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

ABDde dün açıklanan verilerin ardından pay piyasalarında karışık bir görünüm izlendi. Dow Jones endeksi kapanış rekorunu yüzde 0,17 daha geliştirerek 20.810 puana taşırken, S&P 500 endeksi yatay seyretti, Nasdaq endeksi ise günü yüzde 0,43 düşüşle tamamladı.

Almanyada dün açıklanan 4üncü çeyrek büyüme verisinin yıllık yüzde 1,2 ile beklentiler doğrultusunda artış kaydetmesine rağmen pay piyasalarında satış ağırlıklı bir seyir izlendi, avro/dolar paritesi 1,0580 seviyesinde dengelendi. Dün Almanyada DAX endeksi ve İngilterede FTSE 100 endeksi yüzde 0,42 değer kaybederken, Fransada CAC 40 endeksi yüzde 0,09 düşüş kaydetti.

Bugün veri gündeminin zayıf olduğu Asyada dolar/yen paritesi yatay seyrini sürdürürken, Japonyada Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5, Çinde Şanghay bileşik endeksi 0,4 değer kaybetti.

Yurt içinde, döviz kurlarındaki düşüşten destek bulan BIST 100 endeksi dün yüzde 0,69 değer kazanarak günü 89.138 puandan tamamladı. Analistler, endeksin 89.500-90.000 bandında oluşan güçlü direnç bölgesi aşılmadan yeni bir yükseliş hareketinden bahsetmenin mümkün olmadığını belirterek, 87.500 ile 89.500 arasındaki dalgalı seyrin devam ettiğini dile getirdi.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, ocak ayı konut satışları

18.00 ABD, ocak ayı yeni konut satışları

18.00 ABD, Michigan Üniversitesi şubat ayı tüketici güven endeksi

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir