Sigara Erkekleri Daha Farklı Etkiliyor

Sigara Erkekleri Daha Farklı Etkiliyor

Yapılan araştırmalar, erkeklerin sigara tüketiminden kadınlara oranla daha farklı etkilendiğini gösterdi.

Avustralya`nın Melbourne kentindeki Monash Üniversitesi`nde yapılan araştırma da erkeklerin sigara tüketiminden kadınlara oranla daha farklı etkilendiğini gösterdi.

Dr. Esther Briganti yaptığı açıklamada:

Böbrek hastalıklarına yakalanma riskinin, sigara içen erkeklerde, içmeyenlere göre 3 kat daha yüksek olduğunu söyledi.

Araştırmaya 4500 erkeğin katıldığı, böbrek hastalıklarının iki önemli nedeni olarak bilinen özellikle şeker ve yüksek tansiyon hastası olmadığının altını çizen Dr. Briganti, böbrekteki hasarın içilen sigara sayısıyla doğru orantılı olarak arttığının belirlendiğini açıkladı.

Böbrekteki hasarı, idrardaki protein oranının önemli ölçüde artmasından anladıklarını belirten Dr. Briganti, sigara tiryakilerinde ortaya çıkan böbrek hasarının böbrek içindeki kan basıncının artmasıyla ilgili olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Sigaranın, kan basıncını artıran vasopressin ve noradrenalin adlı iki hormonun daha fazla salgılanmasına neden olduğunu söyleyen Dr. Briganti, kan dolaşımını olumsuz etkileyen sigaranın ayrıca böbrekteki kan damarlarına zarar verebileceğini de vurguladı.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir