Yunanistanın Erdoğandan ricası

Yunanistanın Erdoğandan ricası

Papandreu’nun cevap mektubu Erdoğan’a ulaştı. Mektupta, Kıbrıs ve azınlıklar konusunda çarpıcı tespitler var.

Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu’nun, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a cevabi mektubunun bugün Ankara’ya ulaştırıldığı bildirildi.

Atina haber ajansı ANA, Papandreu’nun, Yunanistan’ın Ankara Büyükelçisi tarafından ulaştırılan mektubunda, “iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi konusundaki ortak arzularından cesaret aldığını” belirterek, “Türklerle Yunanların işbirliği yaparak, bölgede bir istikrar gücü oluşturabileceğini” kaydettiğini duyurdu.

ANA’nın haberine göre, mektubunda, “iki ülkenin, özellikle uluslararası beklentilere karşı, aralarındaki çözümlenmemiş olan siyasi konulara çözüm getirmeleri gerektiğini” belirten Papandreu, “Umarım, Türkiye ile Yunanistan dünyadaki diğer ülkelere örnek olur” dedi.

Ege konusuna da değinen Papandreu, “Yunanistan’ın bu konudaki önceliğinin bölgede karşılıklı güven çerçevesinde, güvenli bir ortam oluşturulması” olduğunu kaydetti.

“Ege’de, uluslararası hukuka, uluslararası ve ikili anlaşmalar ile toprak bütünlüğüne saygının, iyi komşuluk ilişkilerinin sürekliliğinin temelini oluşturacağını” ifade eden Papandreu, “Casus Belli gibi hareketler, adaların üzerinden uçuşlar ve geçerli Deniz Hukuku’na göre henüz belirlenmemiş kıta sahanlığındaki araştırma faaliyetleri, ikili ilişkilerimize yardımcı olmamaktadır” dedi.

Papandreu, “İki ülke arasında sürdürülen istikşafi görüşmelerin yeni bir dinamik kazandırılarak ilerletilmesi gerektiğini, ancak bunun da süresiz olamayacağını” kaydetti.

YUNANİSTAN’IN KIBRIS İSTEĞİ

Kıbrıs konusunda ise Papandeu, “Ada’da kalıcı bir çözümün anahtarının, iki toplumu, dışarıdan baskı ve müdahale yapmadan kendilerinin karar vermesi konusunda serbest bırakmak olduğunu” belirtti.

Türkiye’nin AB perspektifine değinerek, Yunanistan’ın bu konudaki desteğini dile getiren Papandreu, “Türkiye’nin AB üyeliğinin bölgedeki barışa ve istikrara katkısı olacağına inandığını” vurguladı.

Papandreu, “Bu çerçevede, Türkiye’nin, İstanbul’daki Rum azınlığa ve Fener Rum Patrikhanesi’ne karşı yerine getirmesi gereken yükümlülükleri bulunduğunu” savundu.

Batı Trakya’daki Türk azınlıkla ilgili olarak da Papandreu, “her türlü etnik köken, kültür ve dinden olan tüm Yunan vatandaşlarının haklarına saygı gösterilmesinin Yunan devletinin sorumluluğunda olduğunu” ifade etti.

Mektubunda, iki ülke arasında kaçak göçmenler ve ikili ilişkilerle ilgili diğer konulara da değinen Papandreu, “Bu konularla ilgili Başbakan Erdoğan’ın yüksek düzeyde bir işbirliği konseyi oluşturulması önerisini önemli bulduğunu” bildirdi.

Bu çerçevede, başbakanlar düzeyinde resmi bir ziyaret düzenlenmesi önerisinde bulunan Papandreu, Başbakan Erdoğan’ı, yaza kadar iki ülke dışişleri bakanları tarafından belirlenecek bir tarihte Yunanistan’ı ziyarete davet etti…

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir