Yüzme Bilmeyen Çocuklarda Enfeksiyon

Yüzme Bilmeyen Çocuklarda Enfeksiyon

Uzmanlar, yüzme bilmeyen çocukların bilenlere oranla daha fazla su yuttuğu için bağırsak enfeksiyonuna yakalanma riskinin daha fazla olduğunu belirtti.

Uzmanlar, yüzme bilmeyen çocukların bilenlere oranla daha fazla su yuttuğu için bağırsak enfeksiyonuna yakalanma riskinin daha fazla olduğunu belirtiyor. Çocukların havuz suyunu yutmamaları konusunda uyarılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, havuz veya denizden çıkan çocuklara bol su ile banyo yaptırılması uyarısında bulunuyor.
Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, çocuklarda havuz ve denizden bulaşan enfeksiyonlar hakkında bilgi verdi. Yüzme dersleri aldırarak çocuklara yüzme öğretilmesinin önemine değinen Nemlioğlu, “3 yaş altında çocuklara yüzme dersleri aldırılmaya başlanabilir. Ancak aileler, çocuğun keyif alarak yaptığı bu aktivitenin, onun gözünde ders alınarak öğrenilmesi gerekilen bir zorunluluk haline dönüşmemesine özen göstermelidir. Yüzme bilen çocukların enfeksiyon riskleri, bilmeyenlere göre daha azdır. Çünkü yüzme bilmeyen çocuklar daha fazla su yutar ve özellikle bağırsak enfeksiyonlarına daha sık yakalanır.” dedi. Sağlık koşulları iyi olmayan, temizliği düzenli yapılmayan havuzlarda bağırsak enfeksiyonlarına sık rastlandığını kaydeden Nemlioğlu, “Özellikle çok sayıda insanın girdiği, günlük olarak suyunun değiştirilmediği, bakımının ve bakteriyolojik analizlerinin yapılmadığı havuzlarda başta Criptosporidyum, Giardia, E. Coli ve Şigella olmak üzere dışkı yolu ile bulaşan mikroplara bağlı bağırsak enfeksiyonlarına sık rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra çocuklar havuza girmeden önce havuz suyunu yutmamaları konusunda uyarılmalıdır.” şeklinde konuştu.

Uz. Dr. Nemlioğlu, havuz ve deniz suyunun zararlı etkilerinden çocukları korumak için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Çocuklara, havuz ve denizden çıktıktan sonra hemen bol su ile temiz banyo yaptırılmalıdır. Banyo sırasında cildi kuruttuğu için sabun kullanılmamalıdır. Sabun içermeyen, pH nötr yapısıyla cildin yapısına ve cildin su/yağ dengesine zarar vermeyen, suyun kurutucu etkisini nötralize eden hipoallerjenik vücut şampuanı tercih edilmelidir. Güzel kokulu, hoş renkli ürünler hemen her zaman katkı maddeleri içerdiği ve alerji yapma riski taşıdığından bebek ve çocuklar için uygun değildir. Banyo sonrasında da ter gözeneklerini kapattığı için pudra kullanılması uygun değildir. Su, deniz, havuz, sabun, güneş gibi cildin kurumasına neden olan faktörlerden kaçınmak mümkün olmadığından cildi nemlendirmek amacıyla hem bebeklerde hem de çocuklarda nemlendiriciler kullanılmalıdır. Çocukların havuz ve denize girerken kulaklarına su kaçmaması için vazelinli veya gliserinli yağlanmış pamuk tıkaçlar kullanılmalıdır. Çocuklar çıplak olarak denize veya havuza sokulmamalı, çabuk kuruyan kumaşlardan oluşan bikini veya mayo giydirmeli ve ıslak mayo ile kalmalarına izin verilmemelidir.”

Çocukların deniz ve havuz kenarında kendi hallerine bırakılmaması uyarısında bulunan Nemlioğlu, kumda oynayan özellikle kız çocuklarında genital bölgede idrar yolu enfeksiyonuna rastlanabileceğini söyledi.

YuReKTeN

Her gün bir şey umuyoruz ve bir şey bekliyoruz ancak bazen hiçbir şeyin değişmeyeceğinin farkındayız, ancak yine de beklemeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir