Ana Sayfa Genel Haberler Boşanma çocukları saldırgan yapıyor

Boşanma çocukları saldırgan yapıyor

1
0

Boşanmalar en çok çocukları etkiliyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre anne babası boşanmış çocukların, akranlarına göre sosyal becerileri ve sosyal davranış düzeyleri daha düşük, saldırganlık, dışlanma, kaygılı olma düzeyleri yüksek çıktı…

Veni yapılan araştırma Türk aile yapısındaki değişimi gözler önüne serdi. Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alev Önder, Pamukkale Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Hülya Gülay, Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Zarife Seçen ve Şenay Pırtık çocukları anası-nıflarında okuyan yarısı boşanmış yarısı boşanmamış 70 aile ile görüştü.

DUYGUSAL VE ZİHİNSEL AÇIDAN ZARAR GÖRÜYORLAR

Araştırmada anne babası boşanmış ve boşanmamış 5-6 yaş grubu çocukların sosyal beceri düzeyleri ile akran ilişkilerini karşılaştırmalı olarak incelendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre boşanmanın, 5-6 yaş çocuklarının sosyal becerileri ve akran ilişkileri üzerinde etkili olduğu, boşanma karşısında sosyal, duygusal ve zihinsel açıdan zarar gördüğü saptandı.

SOSYAL BECERİLERİ VE AKRAN İLİŞKİLERİ DÜZEYİ

Okul öncesi dönem çocukların, boşanmada büyük risk altında olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, anne-babası boşanmış çocukların, anne-babası boşanmamış akranlarına göre sosyal beceri, davranış düzeylerinin düşük bulunduğunu vurguladı. Saldırganlık, sosyal olmayan davranış, dışlanma, korkulu ve kaygılı olma düzeyleri yüksek çıktı.

BOŞANMA ÇOCUKLARI HİPERAKTİF YAPMAZ

Akranlara yönelik aşırı hareketlilik düzeylerinde ise gruplar arasında herhangi bir farklılık öne çıkmadı. Bu da boşanan çiftlerin çocuklarının daha hiper aktif olduğu görüşünü çürüttü.

BOŞANMALAR ARTIYOR

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2008 yılında 99 bin 663 çift boşandı. Boşanmaların 41 bin 208’i evliliğin ilk beş yılı içerisinde meydana geldi. 2009 yılında ise 114 bin 162 boşanma gerçekleşti. 2009 yılının dördüncü döneminde (ekim-kasım-aralık) 27 bin 670 çift boşanırken, 2010 yılının aynı döneminde boşanan çift sayısı 29 bin 326 oldu. Yani geçen yılın aynı dönemine göre boşanma oranı yüzde 6 arttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz