Ana Sayfa Sesli Chat Burdur sesli chat

Burdur sesli chat

0
0

Burdur sesli chat Burdur sesli sohbet odaları Selamlar arkadaslar burdur sohbet sitesi hosgeldiniz sitemiz türkiyenin bütün illeri ilecelerine sohbet chat hizmetleri sunmaktadir burdurun degerli ziyaretcileride sitemizde kendilerine özel odalariyla basli basina kendilerine eglenceli bir arkadaslik ortami kurarak en iyi sekilde bütün burdur hemserilerini sitemize davet ederek sesli kamerali sohbet imkanlari buluyorlar sizlerde bu sohbete katilmak istiyosaniz sohbet chat odalarimiza giris yaparak avrupa ve dünyadaki tüm burdurlu hemserilerinizle hasret giderin iyi eglenceler dileriz

burdur tarihi,burdur hakkinda

burdur tarihi hakkindaBurdur ili, Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde bulunan bir ilidir. Burdur’un plaka kodu 15

Klasik Grek Çağı’nda Psidya olarak isimlendirilen bu bölgeye Türk’lerin gelişi 1071 Malazgirt Muharebesi’ne dayanır. Bugünkü Burdur toprakları Anadolu Selçuklu Devleti idaresinden sonra Hamitoğulları Beyliği eline geçmiş. 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştir. 1852’de yapilan yoresel idare reformu ile Burdur Sancağı olmuş ve Cumhuriyetle birlikte il merkezi olmuştur. Şu anda Burdur ili, merkez ilçeyle birlikte 11 ilçeden oluşmaktadır.

Cografya

Burdur ili 36-53 ve 37-50 kuzey enlemleri ile 29-24 ve 30-53 doğu boylamları arasında yer alır. Burdur, Göller Yöresi veya Göller Bölgesi adı verilen bölgede yer almaktadır.

İlin doğal yapısı oldukça engebelidir. İl arazisinin

%60.6’si dağlık,
%2.7’si yayla,
%19’u ova ve
%17.6’si engebelidir.
Burdur ili tümü ile 950 metre uzerindedir ve genel yüksekliği (ortalama) 1000 metredir. Burdur’a

güneyden Batı Torosların uzantıları üzerindeki Boncuk Dağları, Elmalı Dağı ve Katrancık Dağı,
doğudan yine Batı Torosların uzantısı olan Kuyucak ve Dedegöl Daği,
kuzeyden Burdur Gölü ve Karakus Dağı sırası,
batıdan ise Acıgöl ve Eseler Dağları gibi doğal sınırlarla çevrilmiştir. En yüksek yeri ise 2598 metrelik Koçaş Dağıdır.
Burdur ili topraklar genelde killi ve kireçlidir.

Burdur güneyde Antalya, batıda Denizli, güneybatıda Muğla, kuzeyde Afyon ve kuzeydoğuda Isparta illeri ile sınırlıdır.

Burdur Akdeniz Bölgesinde karasal ic tarafinda yer aldığından karasal iklim hüküm sürmekte olup, kış mevsimi sert ve genellikle kar yağışlı, yaz mevsimi ise kurak ve sıcak geçmektedir.

Burdur’da bol sayıda göl ve orta boy akarsu bulunmaktadır.

Türkiye’nin önemli göllerinden olan Burdur Gölü her türlü su sporları için elverişlidir. İlin diger önemli gölleri ise Salda, Yarışlı, Karataş ve Gölhisar Gölüdür. Birçok sulama göletlerinin yani sıra, Karacaören, Yapraklı, Onaç 1 ve Onaç 2 ve Karamanlı Barajları vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz