Büyük göğüs seviyoruz!

Büyük göğüs seviyoruz!
Günümüz kadını estetik ölçülere sahip, güzel göğüslerin peşinde.

Son yıllarda artan taleple birlikte yeni gelişmeler her kadının isteği doğrultusunda kişiye özel seçenekler sunulmasını sağlıyor

Türk kadınının en çok meme büyütme ameliyatı yaptırdığını belirten Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Yakup Avşar; memede iz kalmadan, dokuya zarar vermeden yerleştirilen protezin ve hızlı iyileşmenin meme büyütme operasyonlarına talebi artırdığına işaret ediyor. Meme küçültmeninse kanser gelişme oranını düşürdüğüne dikkat çeken Avşar, bu alandaki son gelişmeleri ve merak edilenleri anlattı.

* Türk kadını hangi ameliyatlara rağbet ediyor?

Türk kadınları en çok meme büyütme ameliyatı için başvuruyor. Bunun en büyük nedeni büyük memenin sırt ağrısı yapması. Büyük meme vücudun ağırlık merkezinde yaptığı değişiklikle omurgada öne doğru eğilmeye, sırtta hafif de olsa kamburlaşmaya, omuzlarda içe ve öne doğru dönmeye, boyunda bazı sorunlara yol açıyor. Zaman içinde sutyen askı izlerinde çökmeler oluşması, istense de vücudu dik pozisyonda tutamama, sırt ve boyun ağrısı, ameliyata en sık başvuru nedenleri arasında.

* Meme büyütme kadına ne sağlar?

İstenilen ölçüye gelmek, fiziki olarak kendini eksik hisseden kadında özgüveni artırıyor. Bu operasyon sonrası kilo sorunları ortadan kalkıyor. Aynı zamanda meme seksüel bir organdır. Memesinin yeterli büyüklükte olmaması bazı kadınlarda cinsel kimlikte bir eksiklik gibi algılanabiliyor.

* Kimlere meme büyütme ameliyatı yapılmaz?

Meme büyüklüğü yetersiz hatta neredeyse yok denecek kadar az olan genç kızlar; doğum sonrası ya da fazla kilolarını verip memelerinin küçüldüğünü görenlere operasyon yapılıyor. En az 18, mümkünse 20’li yaşları beklemek gerekiyor.

* Meme büyütmede en popüler yöntem hangisi?

Meme protezleri en çok tercih ettiğimiz yöntem. Memeye koltuk altından, başından ve göbekten açtığımız kesilerden biri aracılığıyla giriyoruz. Protezi, meme kasının arkasına yerleştiriyoruz. Böylece süt kanallarından uzak oluyor. Ve emzirme bakımından kafalardaki endişeler yok oluyor.

* Protezin konduğu yer neden önemli?

Protezler koltuk altı, meme ucu, meme altı ve göbekten yerleştirilebiliyor. Hangisinin yapılacağına muayene sonucunda karar veriliyor. Örneğin; memesi sadece küçük, sarkması olmayan hiç emzirmemiş genç kadında yüksek oranda meme üzerinde iz bırakmak istenmeyecek; hastanın da onayıyla koltuk altından girilerek protez yerleştiriliyor. Koltuk altının doğal çizgileri içinde ameliyat izi gizlenmiş oluyor. Memesi hem küçük hem de sarkık olan kadında meme ucundan girilerek toparlama ve büyütme işlemi yapılır. Karın deformitesi olanlarda karın germe yerinden protez koyulabiliyor.

* Meme büyütmede yağ enjeksiyonunun yeri nedir?

Yağ enjeksiyonuyla meme büyütme işlemi, uluslararası estetik cerrahi camiası tarafından yeni yeni kabul görüyor. Birkaç seans işlem gerektiğinden, daha bir süre protez uygulamasının yerini tutamayacağını düşünüyorum. Az derecede büyütme talep ediliyorsa iyi bir yöntem.

* Emzirme estetikten olumsuz etkileniyor mu?

Meme büyütmek ya da küçültmek emzirmeyi etkilemez. Meme ameliyatlarını yaparken hem şeklini korumaya hem de süt bezlerini bozmamaya çalışıyoruz. Biz meme başı, süt kanalları ve bezlerini normal yerine taşıyıp, fazla dokuyu kesip alıyoruz. Meme duyarlılığını bozmayacak cerrahi hedefliyoruz.

* Meme estetiği kanser riski oluşturur mu?

Aksine meme dokusu üçte bir oranında düşürüldüyse, memedeki kanser gelişme oranı da bu kadar azalır…

AYŞEGÜL AYDOĞAN ATAKAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir