Çocukların odaklanması için beyaz gürültü

1
0

Bilim adamları, dikkat bozukluğu olan çocukların beyaz gürültünün olduğu sınıfta derse daha iyi odaklandığını belirlediler.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, testlerde bu anlamsız, rastgele olan uğultulu seslerin çocukların hafızasında geliştirildiğini söyleyen Stockholm Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, dikkat sorunu olan çocuklarda bunun olumlu yönde işe yaradığını açıkladılar.

Norveç’te ortaokulda yapılan çalışmada, beyaz gürültü ile birlikte ya da sessiz bir ortamda 51 öğrenciden oluşan grupta okudukları bir listeden hatırlayabildikleri kadar nesneyi söylemeleri istendi.

Beyaz gürültü kullanmak non-invaziv ve ilaçsız bir tedavi şeklidir. Bunun arkasında yatan mekanizmayı halen bulmaya çalıştıklarını söyleyen bilim adamları, beyaz gürültüyü doğrudan dikkat bozukluğu tedavisiyle karşılaştırdıklarını belirttiler. İlk bulgulara göre, işitsel uyarının dikkat bozukluğu tedavisi kadar etkili olduğu belirlendi.

Bu geniş çaplı araştırmanın halen daha Southampton ve Soderland’daki çeşitli okullarda devam ettiğini açıklayan araştırmacılar, bu çalışmanın sonuçlarını önümüzdeki yıl Nisan ayında yayınlamayı umuyorlar.

Beyaz gürültü: Tabiatta mevcut bulunan bütün renklerin karışımı nasıl beyaz ışığı meydana getirirse, bütün frekans aralıklarına sahip sürekli spektrumlu sesler de beyaz gürültüyü oluşturuyor. En iyi örnek elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesi gibi makine sesleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz