Ana Sayfa Genel Haberler Deniz Seki kimdir?

Deniz Seki kimdir?

1
0

Deniz Seki kimdir? Uyuşturucu yüzünden hasip cezasına çarptırılan Deniz Seki kimdir? Musiki Eserleri Sahipleri Grubu Meslek Birliği’nin 9. Olağan Genel Kurul toplantısında Garo Mafyan yeniden başkan seçildi. Cezaevinde bulunan Deniz Seki ise Mafyan’ın listesinden yedek üye olarak yönetim kuruluna girdi.

Ünlü şarkıcı Deniz Seki, uyuşturucu temin etmek suçlamasıyla tutuklandı.Deniz Seki 15 Kasım 2014te Esenyurtta saklandığı evde gözaltına alındı.Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Deniz Seki 16 Kasım 2014te cezaevine gönderildi. Peki, Deniz Seki kimdir? İşte hakkında detaylı biligler…

DENİZ SEKİ KİMDİR?

Deniz Seki (d. 1 Temmuz 1970, İstanbul), Türk pop müzik şarkıcısı, besteci ve söz yazarı. Seki, ikisi sinema, biri televizyon dizisi olmak üzere toplam 3 filmde rol almıştır. Seki 2012nin Şubat ayında gösterime giren Eşruhumun Eşzamanı filminde oynadı.

1 Temmuz 1970 yılında İstanbulda doğan Deniz Seki, öğrenim yıllarında ilkokulu Maçka Süheyla Artamda, orta ve lise eğitimini de yatılı olarak[kaynak belirtilmeli] Çamlıca Kız Lisesinde okudu. Okulu bitirdikten sonra, TRT İstanbul televizyonundaki sunuculuk sınavlarına katılarak sunucu oldu

Jandarmanın düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan aralarında Deniz Sekinin de bulunduğu 19 sanık hakkkında uyuşturucu ticareti yapmak suçlamasıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesinde görülen ilk davada Seki, serbest bırakılmış ve hakkında tutuksuz yargılanma kararı çıkarılmıştır.

Uyuşturucu iğrenç bir şey. Uyuşturucu kullanan insanlar, kullanmaya başladıkları andan itibaren kendilerini yok etmeye de başlıyor. Ama çaresizlik seni o kötü yollara sürüklüyor. Sonra aklın başına geliyor ama iş işten geçmiş oluyor.

Ancak bir süre sonra mahkeme tarafınca Seki hakkındaki karar bozulmuş ve Seki hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. Mahkeme Sekinin yakalama kararını tutukluluğa çevirmiştir. Beşiktaştaki İstanbul Adliyesine getirilen Seki aleyhine mahkemece 18 Şubat 2010 tarihinde uyuşturucu ticaretine yardım etmek suçlamasıyla 8 yıl hapsi istenmiştir. Ayrıca davayı yöneten Savcı, Sekinin uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedavi edilmesine ve denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini istemiştir. Davada diğer 15 sanıklarında 7.5 ile 39 yıl hapsi istenmiştir. Davada Sekinin eski sevgilisi Hüsnü Şenlendiricinin de ifadesine başvurulmuştur. 24 Şubat 2010 tarihinde görülen davanın ardından Seki, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevine götürülmüştür. Deniz Seki adliyeden çıkarılırken gözyaşlarını tutamamıştır.

Seki, cezaevinde geçirdiği 218 günün ardından 2 Kasım 2010 tarihinde görülen ilk duruşmada tahliye edilmiştir. Cezaevinden elinde Kuran ile çıkan Seki, Değiştim, yepyeni pırıl pırıl, gerçekten arınmış bir Deniz Seki göreceksiniz demiştir.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 yıl 3 ay hapis cezası onanan ve dava dosyasını İnfaz Savcılığı’na gönderilen şarkıcı Deniz Seki hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Deniz Seki 15 Kasım 2014te Esenyurtta saklandığı evde gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Deniz Seki 16 Kasım 2014te cezaevine gönderildi.

1990lar: ilk yılları
İlk olarak 1993 yılında Melih Kibar ile tanışan Seki, Kenan Doğulu, İzel, Yaşar, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın ve Zuhal Olcay gibi sanatçılara vokalistlik yapmıştır. 1995 yılında, Pop-Show 95 Şarkı yarışmasına katılan sanatçı kendi yazdığı şarkı ile[kaynak belirtilmeli] birinci olmuş, 9 Nisan 1997 tarihinde ilk albümü söz ve müziği Yıldız Tilbeye ait olan Hiç Kimse Değilim yayınlanmıştır. 2 Aralık 1999 tarihinde, söz ve müziklerinin birçoğu kendisine ait olan Anlattım isimli albümü yayınlandı.

2000li yıllar

Kariyerinde ikinci stüdyo albüm çalışması olan Anlattımın ardından üçüncü albümü Şeffaf 12 Aralık 2001] tarihinde yayınlanmış, bu albümde sırasıyla Unutursun ve Yakamoz isimli şarkılara klipler çekildi. 70li yıllarda Türkçe pop müziğinde popüler olan seçme şarkılardan oluşan dördüncü albümü ise aşkların En Güzeli 27 Ağustos 2003te yayınlanmış, 25 Mart 2005te yayınlanan beşinci albümü Aşk Denizindeki 14 şarkının 13ünün sözleri ve bestesi yine Deniz Sekiye aittir. Üç yıl aranın ardından 2008 yılında yayınlanan Sahici albümünde yine çoğunlukla kendi bestelerini seslendirmiş, albümün ilk klibi kardeşi Serdar Seki yönetmenliğinde Aptal şarkısına çekilmiştir. Albümle aynı isimli Sahici şarkısına ikinci klip çekilmiş, şarkı birçok Türkçe Top Müzik listesinde liste başı olmuştur. Şaka Değil ve Zirve parçalarına resimlerinden ve klip görüntülerinden oluşan yeni klip hazırlanmış olsa da sanatçı cezaevinde olduğu için müzik listelerinde yer almamıştır. Ayrıca, Deniz Seki 2006da yayınlanan Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu filminde Gonca rolüyle rol almış ve aynı yıl Lipton markası için kendi yazıp bestelediği LİptonOHH parçasını da seslendirmiştir.

Deniz Seki uyuşturucu soruşturmasının ardından yaşadığı kötü günlerin arkasından yüze yakın konser ve program yaptıktan sonra yine birçok şarkının kendisine ait olduğu Sözyaşlarım albümü 2011 yılında yayınlanmış, ayrıca aynı yıl Yavuz Bingöl ile 5 bölümlük bir müzik programı yaptı ve 2012 yılında İzzet Çapa ile bir televizyon programı, müzikal ve bir sinema filmi yapacağını duyurmuştur. Sözyaşlarım albümünün ilk klibi Serdar Seki yönetmenliğinde Suya Hapsettim şarkısına çekilmiştir. Şarkı birçok televizyon dizisinde kullanılmıştır. Albümde ikinci şarkı Aşk Müzikaline yine Serdar Seki yönetmenliğinde Nahide Rüya Adasında çekilmiştir.

Yer aldığı diğer projeler

1995 yılında Egenin Delice Bir Sevda şarkısına arka vokal yapmış ve klibinde rol almıştır. 1996 Aralık ayında Sibel Alaşın Fem albümünde Bıçak Yarası şarkısında tek başına ve Firarım Ben Bir Varmış Bir Yokmuş şarkılarında Cihan Okan, Yıldız Tilbe, Ayça Tekindor ve Uğur Şimşekyay ile birlikte geri vokal yapmış, 1997 yılında Pınar Aylinin Güneşten albümünde yer alan Adam Olaydın şarkısına Özkan Uğur, Hürriyet Narin, Toygarhan Atuner ve Faruk Kurukaya ile birlikte vokal yapmıştır. 1998 yılında The Best of Ajda albümünü çıkaran Ajda Pekkan, Haykıracak Nefesim adlı parçasında Soner Arıca, Suat Suna, Eda Özülkü, Şebnem Ferah ve Deniz Seki ile birlikte seslendirdi.

2000 yılında Reyhan Karaca nın Yaman Olacak isimli şarkısına vokal yapmıştır. 2001 yılında çıkan Tarkanın Karma adlı albümünde bulunan Taş ve Sen Başkasın adlı parçalara Cihan Okan, Özkan Uğur, Berna Keser ve Özlem Tekin ile birlikte vokal yapmış, 2003 yılında çıkan Melih Kibarın Yadigar tribute albümünde ise Her Şey Seninle Güzel adlı şarkıyla yer almıştır. 15 Aralık 2004 tarihinde Emel Müftüoğlunun Çok Ayıp adlı albümünde bulunan Zorlama adlı parçaya Sezen Aksu ile birlikte vokal yapana sanatçı yine 2005 yılında cem karacanın Mutlaka Yavrum adlı albümünde Sen de Başını Alıp Gitme adlı parçayı seslendirmiştir.

12 Mayıs 2006 yılında piyasaya çıkan Ali Kocatepenin 41 Kere Maşallah adlı albümünde Herşey Senin İçin adlı parçayı seslendirmiş ve aynı yıl Ayla dikmen için hazırlanan ve çeşitli sanatçıların Ayla Dikmenin şarkılarını okuduğu albümde Seki, albümle aynı ismi taşıyan Sensiz Yaşayamam adlı parçayı seslendirmiştir.

2007 yılında Ayhan Günyılın Gitti Gideli parçasına da vokal yapmıştır. Ercan Saatçinin Mucize Nağmeler adlı alaturka albümünde At Kadehi Elinden adlı parçayı seslendirmiştir. Mucize Nağmeler isimli albümün ilk klibi de bu şarkıya çekilmiştir.

2008 yılında yakın arkadaşı Gülben Ergenin Aşk Hiç Bitmez albümünde bulunan Ya Ölümsün Ya Düğün parçasının sözleri ve müziği Deniz Sekiye aittir. 2009 yılında Cenk Erenin Dönüm Noktam adlı albümünde bulunan Hüda Aşkına adlı şarkının sözlerini yazmış ve şarkıya vokal yapmıştır. Aynı sene Gülben Ergenin Uzun Yol Şarkıları adlı albümünde bulunan Üzgünüm adlı şarkıya vokal yapmıştır. 2010 yılında, Türk pop müziği sanatçısı Kalipso Kralı lakaplı Metin Ersoyun kendisi gibi sanatçı oğlu Latin piyanisti Emir Ersoyun Yaşama Bir Şans Ver adlı ikinci Latin albümü yayımlanmış, bu albümde 10 ünlü sanatçı hafızalarda yer etmiş 10 ünlü şarkıyı Emir Ersoyun Latin müzik tarzındaki yepyeni düzenlemeleri ile seslendirmişlerdir ve Seki, bu albümde daha önce Aşk Denizi albümünde yer alan Üzgünüm Aşkım adlı parçayı seslendirdi.

2013 yılında ise Petek Dinçöz ile düeti olan Artık Üzülmek İstemiyorum adlı parçayı seslendirmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz