Sağlık

Doğumu Kolaylaştıran Nefes Teknikleri

Gebelik boyunca en çok düşünüp karar verilmek zorlanılan konuların başında doğum şekli geliyor

“Normal doğum mu sezaryen mi?” ikilemi ise sıklıkla yaşanıyor. Anne adaylarına normal doğumun önemini anlatmak isteyen Ebeler Derneği her değişik dönemlerde ‘Doğuma hazırlık’ kursu düzenleyerek anne adaylarını bilgilendiriyor. Kadınların büyük bir çoğunluğun korku nedeniyle sezeryan doğuma yöneldiğini dile getiren Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan, halbuki normal doğumunun pek çok avantajının olduğunu belirtti. Gebelik boyunca pilates yapmanın doğumu oldukça kolaylaştırdığına dikkat çeken Karahan, “Nefes tekniklerini uygulama da ağrıyla baş etmeye yardımcı oluyor” şeklinde konuştu.

ANNE BEBEK ÖLÜMÜNÜ AZALTIYOR

Dünyada ebe bakımının çok önemsendiğini dile getiren Karahan, “Bu ülkelerde yapılan çalışmalar, anne ve bebek ölümlerinin azaldığını gösteriyor. Ülkemizde de ebeliğe önem verilmeli. Açılacak kurslarla gebelik ve doğuma yönelik bilgilerin yanı sıra, ağrıyla ilaçsız baş etme yöntemleri de öğretiliyor” dedi.

DÜNYADAKİ UYGULAMALAR NASIL?

Ebelik mesleğinin gebelik, doğum ve doğum sonu dönemdeki kadına ulaşma da kilit rol oynadığını aktaran Karahan, “Hollanda, Almanya gibi ülkelerde, bir kadınının gebe kaldığı andan itibaren kendine bir ebe bulmak zorunda. Gebenin tüm takip ve muayeneleri ile doğumunun eğer hiçbir risk yoksa aynı ebe tarafından yapılıyor” ifadesini kullandı.

AİLE HEKİMİ- EBE İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ

Pek çok gelişmiş ülkede, ebelerin mesleki kimlik ve özerkliklerini koruyarak aile hekimleri ile birlikte çalıştığını söyleyen Karahan, ülkemizde de bu sistemin rahatlıkla uygulanabileceğini anlattı. Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ebelik Yasası yürürlüğe konup, normal gebelik ve doğumlarda ebeye yetki verilmesi gerekiyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu