Erkeklerin cinsel performansını yerle bir eden 17 sebep

Erkeklerin cinsel performansını yerle bir eden 17 sebep Cinsel sağlık sorunları yaşayan erkeklerin büyük bir kısmı, hâlâ yardım almaktan ve tedavi olmaktan çekiniyor. Oysa 2025 yılında dünyada 322 milyon erkeğin cinsel performans sorunu yaşayacağı öngörülüyor! 40 yaşın üzerindeki her 10 erkekten 7’sinin cinsel sorun yaşadığını belirten Üro-androloji Uzmanı Prof.Dr. Halim Hattat, erkeklerin yataktaki performansına gölge düşüren sebepleri sıraladı

1-Damar sorunları
Sertleşme işlevinde en önemli rol damar yapısında. Cinsel bölgeye giden damarlar yüksek kolesterol-tansiyon veya sigara nedeniyle daraldığında performans sorunu gelişiyor. Gizli diyabet, diyabet, insülin direnci, hipertansiyon, yüksek kolesterol gibi risklerinizi takip etmeniz şart. Damarsal riskleri olan erkeklerde bazı gibi yöntemlerle cinsel bölge damaları görüntülenebiliyor.

2-Şeker hastalığı
Şeker hastalığı olan erkeklerin yüzde 50-70’inde performans sorunu görülüyor. Yani şeker hastaları tam 3 kat daha fazla risk altında. Diyabete bağlı cinsel bölge sinirlerinde hasar oluşup oluşmadığı bazı testlerle anlaşılabiliyor.

3-Kilo fazlalığı
Aşırı kilo ve vücut yağı hem libidoyu yöneten testosteronu düşürüyor hem de performansı bozuyor.

4-Hareketsizlik
Sürekli oturan, hareket etmeyen, yürüyüş yapmayan erkeklerde performans sorunları daha fazla görülüyor. Metabolik değerlendirmelerle erkeklerin tam fiziksel performansı ve riskleri ölçülebiliyor.

5-Uyku sorunları
Uykusuzluk ve özellikle uyku apnesi performans sorunu riskini neredeyse yüzde 40 arttırıyor.

6-Hormonsal dengesizlik
Testosteron eksikliği performans sorununa yol açmakla kalmayıp performans ilaçlarının da işe yaramamasına neden oluyor. Ayrıca tiroit, prolaktin gibi hormonları kontrol ettirmek de gerekiyor.

7-İlaçlar
Birçok tansiyon, kolesterol, kalp, ülser ilacı, bazı idrar söktürücüler, uyarıcı ya da uyutucu ilaçlar, hormonlar, antidepresanlar performans sorununa yol açabiliyor.

8-Sinirsel nedenler
Multiple skleroz (MS), parkinson, inme gibi sorunlarda performans işlevi bozuluyor.

9-Cerrahi işlemler
Beyin-cinsel organ hattına zarar verecek işlemler ile cinsel bölge lokal dokusunda hasar yaratan ameliyatlar sonrasında da performans sorunu görülüyor.

10-Prostat sorunları
Prostat büyümesi, prostat kanseri veya prostat enfeksiyonları performansı bozabiliyor.

11-Sigara
Günde 1 paketin üzerinde sigara içen erkeklerde performans sorunu riski neredeyse yüzde 50 artıyor. Bu nedenle sigarayı hiç kullanmamak ya da bırakmak önemli.

12-Aşırı alkol
Alkolün afrodizyak bir etkisi olduğu düşünülse de yoğun alınan alkol performansı bozuyor. Bu etki hemen ortaya çıkabileceği gibi zaman içinde de gelişebiliyor.

13-Uyuşturucular
Esrar, kokain gibi uyuşturucuların performans işlevi üzerinde olumsuz etkisi var. Bu durum sporcu ve vücut geliştirenlerin kullandığı doping maddeler için de geçerli.

14-Yoğun stres
Stres, cinsel konsantrasyonu yerle bir ediyor. Bunun yanında stres hormonları olarak bilinen kortizol ve adrenalin hormonları ve performans sağlayan maddeleri düşürüyor.

15-Depresyon
Depresyonun kendisi de depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar da performansı azaltabiliyor.

16-Performans endişesi
Performans sorunu yaşama korkusu özellikle daha önce sıkıntı yaşayan erkeklerde gelişiyor. Bu korku tek başına bile performansı bozabiliyor.

17-İlişki sorunları
İlişkisinde sorun yaşayan, cinsel iletişim eksikliği olan erkeklerde sorun daha fazla görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir